Mnozí přední čeští představitelé si v souvislosti se změnami v Evropské komisi předsevzali, že dosáhnou „revize Green Dealu“. Jistě to vychází vstříc společenským náladám části veřejnosti, která zároveň podle řady sociologických průzkumů nemá jasno v tom, co je vlastně obsahem takzvané Zelené dohody pro Evropu. Problém je, že pod heslem „zásadní revize“ zelených evropských pravidel se říká opět jen polovina pravdy.

Zaprvé Green Deal není jeden ucelený dokument, který by se dal připomínkovat a měnit. Je to soubor téměř dvou stovek legislativních a nelegislativních opatření přijatých v minulých pěti letech (ale třeba emisní povolenky jsou staré více než 20 let). Green Deal najdeme „poschovávaný“ v unijních nařízeních, směrnicích, koncepcích nebo programových dokumentech fondů. Je zakotven také v evropském klimatickém zákoně, kde jsou pevně stanovené dekarbonizační cíle (snížení emisí o 55 procent k roku 2030 oproti roku 1990 a klimatická neutralita v roce 2050), stejně jako závazek stanovit nové cíle pro čtvrtou dekádu tohoto tisíciletí.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se změní přístup české vlády k revizi Green Dealu?
  • Jak Evropská komise reaguje na výzvy českých představitelů?
  • Jaké kroky by měly napomoci dosažení klimatických cílů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.