Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron příští týden odletí do USA, aby přesvědčili prezidenta Donalda Trumpa k podpoře jejich plánu pro Ukrajinu. Ten má zastavit postup Ruska v napadené zemi a znesnadnit Kremlu další expanzi na západ Evropy. K plánu jsou ale mnohé evropské země včetně ČR skeptické. Prý proto, že nejsou známy jeho detaily. Státníci ale spíše čekají na výsledek jednání mezi britsko-francouzským tandemem a Trumpem, který se v posledních hodinách nebývale ostře opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Svoji roli pak bude jistě hrát i výsledek nadcházejících německých voleb.

Nepopulární a nezvolený „diktátor“, „průměrně úspěšný komik“, který doma odvedl hroznou práci. Zavlekl prý totiž Ukrajinu do války, kterou nemůže vyhrát. Tak se v posledních dnech a hodinách vyjadřuje o ukrajinském prezidentovi jeho americký kolega Trump. Jeho lidé navíc naznačili ochotu dotlačit Kyjev k nevýhodnému míru výměnou za obnovení ekonomické i politické spolupráce mezi USA a Ruskem. Šokovaná Evropa bije na poplach a snaží se amerického lídra přesvědčit o tom, že je připravena nést za dění na Ukrajině významný díl odpovědnosti.

Londýn a Paříž už proto sestavily plán, který Trumpovi představí a který navazuje na pondělní schůzku evropských státníků. Podle stále se upřesňujících informací by vojáci ze starého kontinentu operovali ve velkých městech a klíčových strategických bodech, kupříkladu v přístavech. Podle agentury Bloomberg by se ale nenacházeli na východě země, přesněji řečeno v té části ukrajinského území, které teď kontroluje Rusko. A nevyskytovali by se ani v blízkosti bojové linie. To v praxi znamená, že Moskvě by přinejmenším dočasně připadla dobytá ukrajinská území. Počet Evropanů nasazených na Ukrajině by dosáhl až 30 tisíc, předtím se přitom spekulovalo o více než trojnásobku. Útok na jednotky by nebyl považován za napadení NATO: ostatní země aliance by nebyly povinny reagovat navzdory faktu, že by kontingent tvořili alianční vojáci.

Britsko-francouzský plán každopádně počítá s pomocí USA. Evropané od dosud spojeneckého Washingtonu údajně žádají pomoc jeho zpravodajských služeb a obranu vzdušného prostoru nad Ukrajinou i Černým mořem. Rusko nikoliv překvapivě prohlásilo, že vyslání vojáků NATO na Ukrajinu – ať už v rámci jakékoliv mise – považuje za nepřijatelné. S odvoláním na agenturu Interfax to ve čtvrtek potvrdila ČTK.

Schůzku obou evropských státníků s Trumpem potvrdil jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Mike Waltz s tím, že Washington vítá angažmá Evropy a její novou „nabídku bezpečnostních záruk“. USA totiž už vyhlásily, že vojáky na Ukrajinu nepošlou. Britsko-francouzský tandem se proto snaží vytvořit koalici evropských států, které by se operace účastnily. Vojáky kromě Británie a Francie nabídlo také Švédsko, záporně se pak vyjádřily Bulharsko, Slovensko, Chorvatsko i Polsko, které se jinak od začátku ruské agrese proti Ukrajině profiluje jako klíčový spojenec prezidenta Zelenského. Důvod? Varšavě jde podle polského premiéra Donalda Tuska o udržení vazeb s USA. Zopakoval proto, že teď není čas na budování jakýchkoliv evropských alternativ k transatlantické vojenské spolupráci s USA v rámci NATO. Státům ochotným k vojenskému angažmá na Ukrajině by Varšava přesto poskytla „logistickou i politickou podporu“. 

Itálie a Španělsko mají za to, že v tuto chvíli je diskuse o vyslání jednotek předčasná. Podobně přemýšlí i česká reprezentace. Podle zdroje blízkého vládě by „záleželo na detailech“ případné operace, které nejsou známé. V tuto chvíli se tak proto „nemá smysl“ věcí zabývat. Také Německo se vyjádřilo neurčitě, patrně i proto, že je v neděli čekají volby.

Ty nakonec zřejmě vyhraje konzervativní unie CDU/CSU, k sestavení vlády ale bude podle průzkumů patrně potřebovat dva koaliční partnery. Konzervativci sice stojí za Ukrajinou pevněji než dosavadní vláda, je ale otázka, zda a s kým bude schopna kabinet představit. Není rovněž jasné, zda evropský návrh uspokojí ukrajinského prezidenta. Zelenskyj už oznámil, že jeho země nebude souhlasit s žádnou dohodou, na jejímž vyjednávání nebude mít podíl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist