Evropu trápí představa, že se pod Trumpovým vedením USA stáhnou ze starého kontinentu. Možná se ale nebojíme dost. Pokud ve Spojených státech probíhá nikoliv pouze výměna politické garnitury, ale změna politického režimu, mohou být její dopady podobné otřesům, které vyvolal bolševický převrat v Rusku nebo nástup Hitlera.

Dosavadní kroky prezidenta Trumpa zatím vyvolávají v Evropě obavu z opuštění (fear of abandonment), jak ji trefně pojmenoval teoretik aliancí Glenn Snyder. Tedy strach z toho, že USA odepřou svým evropským spojencům podporu, vyvážou se z aliančních závazků, případně se ze starého kontinentu částečně nebo zcela stáhnou. Tato obava je namístě a dává zcela smysl v situaci, kdy Trumpovy kroky chápeme jako sice radikální, ale stále jen korekci americké zahraniční politiky. Takový vývoj by byl ne nepodobný dramatickým krokům či úvahám předchozích amerických prezidentů, jako byla Reaganova vstřícnost k myšlence zcela odstranit jaderné zbraně během jednání v Reykjavíku v roce 1986, nebo koneckonců radikální reorientace americké bezpečnostní strategie po útocích 11. září 2001.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se Evropa může připravit na potenciální stažení USA z NATO?
  • Jaké alternativní politické systémy by mohly vzniknout pro zabezpečení Evropy?
  • Jakým způsobem se může prohloubit spolupráce evropských zemí mimo EU?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.