Používání baterií má mít nová pravidla. Do některých telefonů by se díky chystané změně zákona mohly vrátit vyjímatelné baterie. Část baterií by také měla dostat takzvaný pas a změny dopadnou rovněž na bateriová úložiště u domácích fotovoltaik.

Novinky přináší změna zákona o výrobcích s ukončenou životností, kterou ve středu schválila vláda. Týká se zejména baterií – jejich výroby, uvádění na trh a následné recyklace či znovupoužití.

Pasem budou doplněné například baterie pro dopravní prostředky, jako jsou elektrokola, elektrokoloběžky a elektromobily. Na štítku s QR kódem bude, zřejmě od roku 2027, muset být mimo jiné informace o původu, výkonu, životnosti i chemickém složení baterie. V případě elektromobilů se samozřejmě nepočítá s tím, že by baterii vyjímal uživatel. Její výměna má být možná v odborném servisu.

K vyměnitelné baterii by se mohla vrátit i řada mobilních telefonů. Výjimku ale mohou dostat například vodotěsné modely nebo telefony s prokazatelně dlouhou životností baterie. V takovém případě baterie musí udržet minimálně 80 procent kapacity po 1000 nabíjecích cyklů, což odpovídá přibližně pěti letům běžného používání.

„Novela přináší jasná a srozumitelná pravidla pro nakládání se všemi druhy baterií a zajišťuje jejich odpovědnou recyklaci tak, aby na ni nedopláceli obce či občané. Za poslední hodnocené období v roce 2022 bylo uvedeno na trh přes 46 tisíc tun baterií a akumulátorů,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zákon vychází z evropského nařízení, jež Evropský parlament a Rada přijaly v roce 2023. Přináší zejména přísnější omezení nebezpečných látek, jako jsou například rtuť, kadmium a olovo. Ty budou v bateriích povolené, ale jen v malém množství.

Stanovena také bude minimální úroveň recyklovaného obsahu pro některé typy baterií, jež budou muset obsahovat minimální procento recyklovaných materiálů, což podpoří oběhové hospodářství. Například do roku 2031 má být z baterií znovupoužito 80 procent lithia a 95 procent kobaltu, mědi, olova a niklu. Například dnes se recykluje pouze pět procent lithiových baterií.

Změna také přináší vyšší cíle pro recyklaci baterií a nová pravidla pro jejich takzvaný „druhý život“ (second life). Například po vyřazení z elektrických vozidel mohou být baterie repasovány pro méně náročné aplikace, jako je například skladování energie v domácnostech, firmách a průmyslu.

Nařízení také zdůrazňuje potřebu transparentnosti informací o stavu baterií elektromobilů. Koneční uživatelé nebo třetí strany mají mít přístup k údajům o technickém stavu baterie prostřednictvím systému jejího řízení, což usnadňuje její repasi nebo nové využití.

Významnou změnu navrhovaný zákon přináší také do oblasti průmyslových baterií, včetně těch používaných u domácích fotovoltaických elektráren. Jasně stanovuje odpovědnost jejich výrobců nebo dovozců ze zahraničí za jejich pozdější likvidaci a recyklaci.

„Všichni, kdo průmyslové baterie nebo třeba i baterie do elektrokol vyrábí nebo dováží, se budou muset povinně zapojit do kolektivního systému zpětného odběru. To by mělo garantovat, že se za všechny tyto baterie budou odvádět poplatky za recyklaci. To je z mého pohledu největší změna,“ řekl HN Petr Kratochvíl, jednatel společnosti Ecobat, která má na starost kolektivní zpětný odběr těchto baterií. Nyní to mohou výrobci a dovozci baterií řešit individuálně.

K tomu, aby byla změna zákona platná, musí ještě projít klasickým schvalovacím procesem, tedy parlamentem a nakonec i podpisem prezidenta republiky. Otázkou ovšem je, zda to parlament stihne projednat do konce nynějšího volebního období. Pokud by to nestihl, musela by další vláda novelu předložit znovu, tím by ale došlo k porušení evropského nařízení. Podle něj musí některé jeho části začít platit už letos v létě.

V následujících letech má baterií v mnoha oblastech lidského života výrazně přibýt. V EU se očekává výrazný nárůst elektrifikace dopravních prostředků a některých služeb v oblasti bydlení, jako je skladování energie. Podle odhadů Světového ekonomického fóra je pro urychlení přechodu na nízkouhlíkové hospodářství potřeba zvýšit celosvětovou výrobu baterií 19násobně oproti současnému stavu. Nové nařízení je proto jednou z cest, jak tuto technologii učinit udržitelnou a v EU také udržet část vzácných kovů, které se v ní používají.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist