Kantova, Sokolova, Kohákova nebo Lockeův park. Nové ulice a veřejná prostranství ve vznikající čtvrti na Rohanském ostrově v Praze-Karlíně se budou jmenovat po slavných českých i světových filozofech. Investor Luděk Sekyra jejich jména i podobu dalších bloků v projektu Rohan City oficiálně představil ve čtvrtek.

Filozofie je mojí celoživotní vášní, a proto mě skutečně těší, že Rohan City bude filozofickou čtvrtí, zřejmě první svého druhu,“ komentoval Luděk Sekyra, zakladatel Sekyra Group. Jeho firma se podle něj snaží vnášet do míst, která zastavuje, i ducha.

Jen první ze tří etap Rohan City vyjde na pět miliard korun a investice do kompletní proměny tohoto 21hektarového brownfieldu v blízkosti centra Prahy podle developera dosáhne 25 miliard korun. Nová čtvrť by měla být hotová v roce 2035 a bydlení a práci v ní najde kolem 11 tisíc lidí.

Společnost Sekyra Group už v rámci první etapy postavila čtyři bytové domy s celkem 220 byty. Loni na podzim v jejich sousedství dokončila kancelářskou budovu Arché (z řečtiny, znamená princip a počátek). A v nejvyšším patře Arché si zřídila nové kanceláře i Sekyra Group.

Součástí první etapy bude také nová centrála Banky Creditas, stavět by se měla začít ještě letos. Aktuálně developer zahajuje výstavbu dvou luxusních bytových věží s názvem Vision Karlín od architektky Evy Jiřičné a Petra Vágnera ze studia AI Design. Všech přibližně sto bytů se prodalo neveřejně lidem z okruhu známých a registrovaných klientů Sekyra Group. Za průměrných 215 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH. HN to sdělil Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group. Z rezidencí bude unikátní výhled na Pražský hrad a Vltavu. Tím bude první etapa projektu završena.

V druhé polovině letošního roku by paralelně měla začít výstavba druhé etapy Rohan City, která je nejblíže centru města. Půjde o čtyři obytné bloky, přičemž část z nich bude nájemních. Součástí druhé etapy budou ještě tři administrativní budovy podél Rohanského nábřeží, jež budou od uličního provozu oddělené chodníkem a pásem zeleně. Jejich výstavbu by investor podle Anderleho zahájil ještě letos jen v případě, že by se mu podařilo podepsat na pronájem kanceláří významné nájemce. Už také probíhají přípravné práce na třetí fázi Rohan City.

Náměstek primátora Prahy Petr Hlaváček (za STAN) vyzdvihl, že developer přispěl městu na takzvaných kontribucích celkem 800 miliony na výstavbu základní školy i Rohanského parku, označovaného též jako park Maniny. „Parky i veřejná prostranství budou tvořit až polovinu ploch Rohan City, budou navazovat na stávající uliční síť a propojí Karlín s chystaným Rohanským parkem,“ podotkl Hlaváček.

Základní škola bude stát skoro miliardu korun a hotová by měla být do poloviny roku 2029. „Toto území je aktuálně největší rozvojovou lokalitou v naší městské části,“ uvedl Radomír Nepil, místostarosta Prahy 8 pro územní rozvoj (ANO). „Potkávají se tu tři klíčové záměry: výstavba nového kusu města z pera developerů, nový park na břehu Vltavy a základní škola pro téměř tisícovku dětí.“ Budoucí škola by měla stát mezi ulicemi Carnapovou, Millovou a Kohákovou a přilehlou cyklostezkou.

Koncepci pojmenování ulic a parků již schválila místopisná komise i rada hlavního města Prahy. Ulice Paloušova, Sokolova a Wittgensteinova již mají v Karlíně své tabule. Život a dílo osobností, jejichž jména ponesou nové ulice a parky, na setkání s novináři představili vedle Luďka Sekyry i někteří filozofové a intelektuálové, například Daniel Kroupa, Martin Palouš, Jacques Rupnik či Michael Žantovský.

V současné době se mění tvář i dalších pražských oblastí. Sekyra Group staví novou čtvrť u smíchovského nádraží a podílí se zástavbě nákladového nádraží Žižkov. I tady se skupina zasadila o pojmenování 23 ulic a pěti parků po významných osobnostech. „Projekt Smíchov City vzdal hold velkým ženským postavám, v rámci Žižkov City bychom chtěli poctít literáty a disidenty,“ řekl Sekyra.

Zřejmě největší staveniště v Praze je aktuálně na pozemcích Sekyry na Smíchově. Vyrůstá tam nový kampus České spořitelny, další kancelářské budovy, hotel, obchodní prostory a veřejná prostranství. První obytné bloky tam již developer dokončil a výstavbu dalších 300 bytů letos plánuje zahájit. I tam se podle Anderleho prodá větší část bytů takzvaně off market.

První rezidenční etapy Rohanu a Smíchova začaly vznikat v průběhu pandemie covidu-19, kdy se hodně lidí rozhodlo investovat do bydlení. „Tehdy dramaticky narostla poptávka po velkých bytech, minimálně v těchto našich centrálních lokalitách,“ řekl Anderle. „A šlo o skutečně bydlící vlastníky, což je pro komunity v nových čtvrtích zdravé.“

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist