Pět let po svém založení připravuje Pražská developerská společnost (PDS) výstavbu téměř osmi tisíc městských bytů. Nájemní bydlení vzniká v rámci šedesátky projektů na pozemcích o rozloze více než 700 tisíc metrů čtverečních.

Příspěvková organizace hlavního města je nejdále ve třech lokalitách. První projekt je v Peroutkově ulici na Praze 5, kde by se měl brzy vypsat tendr na stavebníka šedesátky bytů. Druhým je projekt na Novém Zlíchově ve stejné městské části a třetím v Nových Dvorech v Praze 4. Oba dva jsou oproti Peroutkově o pár měsíců zpožděné. Podle Petra Urbánka, šéfa PDS, se pozemky na Nových Dvorech změnou územního plánu zhodnotily o 2,3 miliardy korun.

Výrazný posun se odehrál i ve větších lokalitách V Botanice na Smíchově a v Dolních Počernicích. Zde bylo zahájeno územní řízení pro vydání územního rozhodnutí.

Pozemky v Dolních Počernicích podél ulice Českobrodská jsou největší souvislé území ve vlastnictví města, kde je možné nájemní bydlení stavět. Jde celkem o 18,5 hektaru, na nichž by během deseti let mělo vzniknout zhruba 800 nájemních jednotek v rodinných, řadových a nízkopodlažních bytových domech se společnými zahrádkami a vnitrobloky. Má zde také vzniknout nová základní a mateřská škola. Realizace je rozložená do několika etap v letech 2026 až 2034.

První etapa dolnopočernické čtvrti, která je připravována jako energeticky soběstačná (bude využívat geotermickou a solární energii), má již vybraného dodavatele projektových prací a od loňského léta je také podána žádost o územní rozhodnutí a stavební povolení. PDS očekává, že stavební povolení pro první etapu bytové výstavby by mohlo být vydáno příští rok, pro druhou v roce 2028. Letos by měl být vybrán i projektant pro školu.

PDS připravuje i další projekty nájemního bydlení na Palmovce, v Třeboradicích či Jinonicích. „V letech 2025 a 2026 zahájí PDS povolovací proces u dalších projektů s cca 1400 byty,“ říká Urbánek. Petr Hlaváček (za STAN), náměstek primátora pro strategický a územní rozvoj hlavního města Prahy, dodává, že vzhledem k pokročilé fázi přípravy některých projektů je nezbytné začít vážně promýšlet strukturu jejich financování. „Několik menších projektů je město schopno financovat z vlastního rozpočtu, nicméně z dlouhodobého hlediska potřebujeme nastavit efektivní a robustní systém financování,“ podotýká Hlaváček.

Praha se rozhodla prostřednictvím PDS stavět nájemní bydlení, aby rozšířila městský bytový fond. Nové byty chce nabídnout zástupcům tzv. preferovaných profesí (hasiči, učitelé…) a rodičům samoživitelům.

„Deficit bytů v Praze je velký. Kdybychom chtěli stabilizovat bytový trh, tak by se mělo stavět devět tisíc bytů ročně. Samozřejmě nejen v režii města, ale i developerů. To se neděje, protože máme příliš komplikovanou státní správu, to je hlavní kámen úrazu,“ říká Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora, která má na starosti bytovou politiku města. „Je třeba o tom otevřeně mluvit. Z byrokratických překážek jsem den ode dne zoufalejší, jsme závislí na státní správě a s tím z naší úrovně nehneme.“

Praha připravuje i jednu novinku. Podle Udženiji si vytipovala menší pozemek ve třinácté městské části, na němž chce nechat od soukromého developera postavit bytový dům pro nájemní bydlení. Mělo by jít zhruba o 80 až 100 bytů.

„Je to první vlaštovka, pilotní projekt. Uvidíme, jak se to chytne. Inspirovali jsme se ve Varšavě, protože si myslíme, že soukromý sektor bude vždycky rychlejší než my nebo PDS,“ říká Udženija s tím, že projekt, stavební povolení i samotná stavba by byly v režii developera, město by bylo zadavatelem zakázky a investorem. Jde o jakousi variantu tzv. PPP projektu, kterým stát například postavil strakonickou dálnici D4. Návrh by se měl během dubna dostat na jednání pražského zastupitelstva.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist