Vedení Pirátů se dlouho tvářilo, že odchody jejich členů stranu nijak netrápí. Poslanec Jakub Michálek například na sociálních sítích označil některé z nich za „startrekisty a turisty“. Nyní se ale ukazuje, že situace některým straníkům vadí.
Založili proto takzvanou Progresivní alternativu, která má za cíl „vrátit hlas těm, kteří se cítí být odsunuti na druhou kolej ve jménu vycentrování“. Narážejí tak na nové směřování strany do středu, které avizoval stávající předseda Zdeněk Hřib. Ten chce teď naopak stranu „nakopnout“ nasazením spindoktorky.
Svůj manifest zveřejnila nespokojená část Pirátů na začátku týdne na webu pod názvem Progresivní alternativa. Podle jednoho ze signatářů a místostarosty Veltrus Lukáše Kohouta tím chtějí ukázat voličům ze sociálně-liberálního spektra, že Piráti progresivní témata neopouštějí. „Chceme je ujistit, že liberální témata a sociální politika jsou pořád v DNA Pirátů a že vycentrování strany neznamená odklon od těchto témat,“ zdůvodňuje Kohout.
Autoři manifestu tvrdí, že chtějí voličům nabídnout alternativu k současnému směřování. „Piráti jsou strana, která funguje zdola. A víme, že ji tvoří i členstvo se silným sociálním cítěním. Chce dělat politiku pro obyčejné lidi. A to chceme, aby znovu zaznívalo,“ říká spoluautorka manifestu Kateřina Migdau.
Mezi své hlavní priority zařadili nespokojení Piráti genderovou nerovnost, bydlení, čtyřtýdenní pracovní týden nebo zdanění majetku místo práce. Chtějí také přivést „na pirátskou loď“ novou generaci liberálních politiků.
„Ve straně to vzbuzuje zase další zbytečné emoce,“ popisuje situaci u Pirátů jeden z členů, který si nepřál být jmenován. Podle něj je iniciativa snahou oslabit Hřibovu pozici. „Ale to nám do voleb určitě nepomůže,“ dodává.
Hřib na manifest reagoval obecně tím, že členové mají různorodé názory a demokratická diskuse je důležitým pilířem. Na druhou stranu ale řekl, že hlavní váhu pro směřování Pirátů bude mít oficiální volební program. „Teď ho finišujeme a během několika týdnů bude představen veřejnosti,“ uvedl pro HN Hřib.
Poté co se loni ujal vedení, odešlo ze strany několik výrazných tváří – vedle senátorky Adély Šípové například i expertka na návykové látky Jana Michailidu či někdejší europoslanec Marcel Kolaja.
Podle politologů ale vnitřní křídlo nové voliče straně nejspíš nepřinese, protože strana se pak stane méně čitelná. „Sice podle analýz existuje asi 20 procent neobhospodařených voličů, kteří chtějí levicová témata, ale pochybuji, že je křídlo složené z neznámých straníků může oslovit,“ říká politolog Lukáš Jelínek, který se zabývá právě levicovou politikou.
Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš byl podle něj schopný část těchto lidí oslovit, pro Hřiba to ale bude komplikované.: „Jeho sebevědomý způsob vystupování a sázka na osobní prezentaci podle mě neuspěje.“
Rozpolcenost strany se ukazuje i na příkladu volby lídra do sněmovny v Pardubickém kraji. Jedničkou na kandidátní listině bude Mikuláš Ferjenčík, který je ale uvnitř Pirátů častým terčem kritiky.
„Já mu hlas dala, je to člověk, který drží pirátské hodnoty. Pravdou je, že svoje odpůrce má určitě, tak jako každá výrazná osobnost, která je delší dobu v politice. Jeho velký úkol bude, aby to krajské sdružení nějakým způsobem spojil,“ říká členka předsednictva Pirátů v Pardubickém kraji Lenka Martínková Španihelová.
Piráti už si zase věří, po zlínském restartu chtějí posílit ve sněmovně. Vybíráme pět změn, které mají stranu zachránit
Volební průzkumy přisuzují Pirátům pravidelně kolem šesti procent. Hřib chce ale dvouciferný výsledek a dokázat to chce mimo jiné otevřením Pirátů většinovým liberálním voličům.
I proto dává Hřib velký důraz marketingové kampani. Nově nasadili Piráti podle informací HN spindoktorku Šárku Mrázovou. Smlouvu s Piráty má uzavřenou do konce října 2025, tedy do doby skončení voleb. „V kampani Pirátům pomáhám s komunikací směrem k veřejnosti a médiím. Moje role je čistě poradenská a zaměřená na podporu týmu během předvolebního období,“ řekla HN Mrázová, která dříve pracovala v médiích a posléze si založila PR agenturu.
Spin doktoři se specializují na komunikaci a vytváření pozitivního obrazu pomocí mediálních strategií. „Má zjednodušit to sdělení, které máme v obsáhlých programech. Má pomáhat zjednodušovat komplexní témata do hesel,“ přibližuje její úlohu bývalý pirátský náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Jedním z témat, které chtějí podle něj Piráti komunikovat, je i reforma dvojkolejnosti státní správy. Jak toto téma podat srozumitelně voličům a zároveň tak, aby je to nenudilo, je právě úkol pro Mrázovou. „Protože titulek: chceme reformovat dvojkolejnost státní správy je asi nejméně poutavý titulek, který si dokážu pro program představit,“ shrnuje Pavlovic s odkazem například na časté kompetenční spory mezi státní správou a hejtmanstvími.
Pirátům radí i specialisté z Velké Británie. Hlavní jméno je Paul Hilder – politický stratég a zakladatel konzultační společnosti Datapraxis. Podle serveru Aktuálně zapojil Hilder do týmu i Aruna Chaudharyho, který se podílel v minulosti na vítězné kampani tehdejšího kandidáta na post prezidenta Spojených států Baracka Obamy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist