Není důvod k panice! Hodnota vašeho portfolia sice padá, ale držte se své dlouhodobé strategie! Podobná oznámení přicházejí v těchto dnech stovkám tisíc klientů, kteří se například pustili do pasivního investování do ETF fondů přes nejrůznější platformy.
Pro ostřílené investory to není nic nového, ale například desítky tisíc lidí, které teprve nedávno do světa investic přilákal dlouhodobý investiční produkt (DIP), mohou být zaskočeny.
Na propadu akciových trhů, ke kterému v posledních dnech docházelo v důsledku rozpoutaných celních válek, tratí všichni držitelé akcií, ale jen část z nich ze zákona dostává povinně oznámení.
„Jde o automatizovanou zprávu, která se vztahuje k investiční službě správa portfolia – musí vás informovat, pokud se hodnota portfolia výrazně změní,“ říká prezidentka Asociace pro kapitálový trh Jana Brodani. Pokud si totiž klient nechává spravovat portfolio jako celek, což se běžně děje na takzvaných investičních platformách, nevidí v každém okamžiku vývoj jeho hodnoty. Naopak u investičních fondů nebo jednotlivých akcií či dluhopisů je možné jejich cenu sledovat online a upozornění tak není potřeba.
Česká národní banka upřesňuje, že změna hodnoty musí být významná směrem dolů. „Obchodník s cennými papíry má výslovnou povinnost informovat zákazníka, pokud se celková hodnota portfolia oceněná na začátku každého vykazovaného období sníží o 10 procent a poté o násobky desítek procent,“ uvedl mluvčí banky Jaroslav Krejčí.
Často se to týká pasivních investorů do ETF fondů – ty sledují a kopírují vývoj akciových nebo dluhopisových indexů, a tak nesázejí na pohyb konkrétního cenného papíru. Pro představu – nejdůležitější akciový index S&P 500 se jen za sedm dní od oznámení Donalda Trumpa o zavedení cel na dovoz zboží do USA propadl téměř o 12 procent.
„Kdokoliv má ETF portfolio, mohl dostat takovouto zprávu. Pokud má někdo v portfoliu dluhopisy nebo investiční fond, které se přeceňují v periodách, ten oznámení dostat nemusel,“ dodává Brodani.
Například paní Kateřina, která má účet u platformy Fondee, prodělala za poslední měsíc 13,2 procenta svých investic, oznámili jí v pondělí e-mailem. „V několikaletém horizontu jsou podobné propady běžné a výkyvy bývají výraznější, pokud jde o odvážnější portfolia. Za jiných situací se mohou objevit i výkyvy opačným směrem,“ uklidňuje ji obchodník v e-mailu. „Automatický mail dorazil nyní většině lidí, kteří u nás mají odvážnější portfolia, včetně těch, kteří mají účet v režimu DIP,“ uvedl spoluzakladatel platformy Fondee Jan Hlavsa.
První data o fungování DIP: Zájem předčil očekávání. U koho lidé investují nejvíce?
Varování ve velkém rozesílala také investiční platforma Portu, která má zhruba 230 tisíc klientů a zaměřuje se na ETF fondy. „Posílali jsme to zhruba třetině klientů, ostatní mají portfolia nastavená víc konzervativně, takže jim to spadlo méně,“ říká ředitel Portu Martin Luňáček.
Podle něj obava z propadu akciových trhů přiměla zatím nižší jednotky procent klientů vybírat peníze a rušit investice. „Ale nebylo to v reakci na zmíněné varování. Naopak desítky procent zprávu o poklesu akcií vítají a investují výrazně více, aby přikoupily akcie ‚se slevou‘,“ dodává.
Povinné oznámení dostala i část ze 116 tisíc investorů, kteří investují v režimu DIP – ten neznamená nic jiného, než že se zavázali na investice nejméně po 10 let a do svých 60 let nesahat, aby měli nárok na daňovou slevu. Významná část z nich byli nicméně úplní nováčci. „Pro odhadem polovinu to byla vůbec první investice na finančních trzích. A mnozí volili takzvané ETF fondy,“ připomíná Richard Podpiera, generální ředitel Patria Finance. Ta má vedle klientů, kteří si portfolio sestavují a spravují sami, i platformu Indigo, která staví zákazníkům portfolio podle rizikového profilu a investuje také do ETF. I ona rozesílala oznámení.
Takzvaní „dipaři“ ale podle Luňáčka výprodejům kvůli špatným zprávám téměř nepodléhají. „Zaznamenali jsme jen jednotky lidí, kteří si peníze přesouvají do peněženky, jež je součástí DIP,“ říká Luňáček, jehož společnost má 29 tisíc klientů v DIP, a patří tak k jeho největším poskytovatelům. Přesunutím peněz do takzvané peněženky si klient režim DIP neruší, jen v něm místo cenných papírů na čas drží hotovost, kterou později může opět investovat.
Pokyn „nepodléhejte panice“ ale v mnohých paniku vyvolává. Co lidé z branže doporučují? „Vůbec na to nesahat. Pokud mi to nedělá dobře, tak na to nekoukat, podívat se za rok,“ říká Luňáček. Podle něj například u třicátníků, kteří mají třicet a více let do důchodu, nedává smysl teď v reakci na dění portfolio upravovat. „Chybou je i přerušovat pravidelné vklady. Naopak, pokud peníze máte a nebudete je potřebovat, teď je naopak dobrá doba na nákup,“ dodává. Zjednodušeně řečeno by klient měl přikupovat investice, které jdou s cenou dolů – v případě pasivního investování třeba na čas zvýšit svou pravidelnou úložku, která jde do ETF fondů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist