K mnoha zvláštnostem nového přístupu USA k rusko-ukrajinské válce patří předpoklad, že by volby na Ukrajině mohly rozhodnout o ukončení bojů. Zejména tvrzení, že míru lze dosáhnout rychlou výměnou ukrajinského vedení – zejména prezidenta Volodymyra Zelenského –, je nyní prosazováno nejen v Moskvě, ale i ve Washingtonu.
Je ale nereálné očekávat, že se na Ukrajině budou konat smysluplné prezidentské a parlamentní volby v době války, nebo dokonce krátce po případném příměří. Nejenže ukrajinská legislativa, stejně jako legislativa mnoha jiných zemí, zakazuje volby v období válečného stavu, uspořádání řádných voleb znemožňují také ruská nadvláda nad rozsáhlými částmi východní a jižní Ukrajiny, pokračující boje a pokračující ruské nálety po celé zemi.
Volby si dokonce vyžádají delší období příprav i po ukončení bojů. Válka měla na ukrajinskou společnost a infrastrukturu tak ničivý dopad, že je třeba přijmout a zavést nový zákon pro poválečné volby. Odhaduje se, že by příprava poválečných voleb trvala nejméně půl roku až rok. Nejnovější výzvy k politické obnově na Ukrajině jsou proto v lepším případě předčasné a naivní – v horším případě manipulativní a podvratné.
Co se dočtete dál
- Jaké důsledky by měly předčasné volby na Ukrajině?
- Proč je současná situace nevhodná pro konání voleb?
- Jaké překážky brání organizaci voleb v době války?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.