Česku se roky relativně dařilo dohánět silnější evropské ekonomiky. Rostla produktivita práce a hodnota reálné mzdy. Tento pozitivní vývoj se ale v posledních letech výrazně zpomalil. Tuzemská populace stárne a lidí v produktivním věku bude dále ubývat. Trh se navíc mění pod vlivem rostoucí automatizace a rozšiřování umělé inteligence. A země tak stojí před rozhodnutím, jaké změny provést, aby se znovu „nakopla“ a aby se ekonomice začalo opět dařit.
„Klíčem k úspěchu jsou produktivně zapojení lidé. Primárně lidé schopní se měnit a přizpůsobovat se měnícímu se světu. A kteří vidí ve změnách spíše příležitost než ohrožení,“ říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
O výzvách, které na Česko v následujících letech čekají v souvislosti s pracovním trhem, bude diskutovat tento čtvrtek a pátek na konferenci Trendy práce pořádané Hospodářskými novinami ve spolupráci s ČSOB. Zúčastní se jí také držitel Nobelovy ceny za ekonomii Daron Acemoglu, ale také přední čeští byznysmeni jako Ivan Baťka (Fosfa), Dalibor Dědek (Jablotron) nebo Simona Kijonková (JSK Investments).
Od výroby ke službám
Česko si po revoluci zvyklo na rychlý růst a dařilo se mu držet se v závěsu za ekonomickými lídry Evropy, jako je zejména Německo. „Dlouho jsme za ním běželi a drželi tempo, a tím pádem i relativně rychle rostla reálná mzda. Teď ale i ten běžec před námi zpomaluje, ten proces se vyčerpal,“ myslí si ekonom. To se promítá i na produktivitě práce, která v posledních letech roste pomaleji a je v Evropě v průměru nižší než v USA. A když se nic nezmění, bude růst stále pomaleji. To samé pak ale bude platit i pro růst reálné mzdy a příjmů domácností.
Co se dočtete dál
- Jak nakopnout ekonomiku, aby vzrostla produktivita práce.
- Jakou roli v tom hraje umělá inteligence.
- A jak se mění trh pod tlakem nových technologií.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.