Nové byznysové zaměření, změna stanov a prodeje vlastních kamenných lékáren jsou hlavní body na cestě k ozdravení společnosti Pilulka, která trpí velkou mírou zadluženosti a před pár měsíci kvůli tomu málem zanikla. Od konce března ji majoritně vlastní investiční fond podnikatele Tomáše Čupra.
Ten s využitím opce a přerodu z role věřitele do role majitele čekal, až se naplní všechny body dohody se zakladateli firmy, bratry Martinem a Petrem Kasovými. Už od podzimu ale měl Čupr ve vedení své lidi.
Důležitou událostí na cestě k ozdravení Pilulky byla úterní valná hromada. Akcionáři schválili přeměnu dosavadního obchodního modelu, kdy se zaměří především na preventivní péči o lidské zdraví a dlouhověkost, běžně označované pojmem longevity.
Jedním z klíčových kroků je prodej většiny kamenných lékáren. Pilulka nyní provozuje 18 vlastních kamenných lékáren. Na valné hromadě zaznělo, že o jejich prodeji jednají s řetězcem Dr. Max, který vlastní investiční skupina Penta. Ta o možnosti vstupu do Pilulky a převzetí lékáren jednala s tehdejšími majiteli během loňského roku, z dohody však tehdy sešlo.
Plán čerstvě schválený akcionáři počítá s tím, že Pilulka bude nadále využívat sítě partnerských lékáren, kterých je 45. „Prodejem lékáren společnost nepřijde o možnost komunikace se svými zákazníky ve fyzickém světě,“ stojí v návrhu, který schválili akcionáři.
Prodej lékáren umožní Pilulce snížit fixní náklady a zároveň získat významnou hotovost, která bude využita primárně ke snížení zadlužení vůči České spořitelně, jež firmě poskytla úvěr ve výši 100 milionů korun.
„Chceme přenechat distribuci léků těm, kteří v tomto segmentu výrazně posílili, a zaměřit se na zdravý životní styl a prevenci zdravotních problémů. Většinu vlastních lékáren Pilulka proto prodá,“ říká prozatímní výkonný ředitel Pilulky Peter Klekner.
Hodně „lepidla“, know-how Rohlíku a morální kredit bratrům Kasovým. Co dalšího říká Čuprův manažer o záchraně Pilulky
Pilulce, která je kotovaná na pražské burze Start, loni klesly tržby o 37 procent na 1,34 miliardy korun. Firma doplatila na nedostatek provozního kapitálu, čímž utrpěly obchodní vztahy s klíčovými dodavateli, projevilo se i opuštění zahraničních trhů. Účetní závěrka za loňský rok ukázala, že roční konsolidovaný ukazatel ziskovosti EBITDA byl záporný ve výši minus 24,9 milionu korun, přesto však výrazně lepší než o rok předtím (minus 71,3 milionu). Konsolidovaná ztráta skupiny činila 126,4 milionu korun. Počet vyřízených objednávek z e-shopu loni klesl meziročně o 41 procent na 720 tisíc a průměrná hodnota objednávky se snížila o šest procent na 1400 korun včetně DPH.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist