V Evropě se rozvíjí a utužuje spojenectví mezi neliberálními politickými silami. Potvrzuje to právě probíhající roadshow konzervativců CPAC po střední Evropě. Ignorování tohoto fenoménu představuje riziko podcenění jeho schopnosti ovlivnit volební výsledky a v konečném důsledku formovat politiku EU. Je na čase zareagovat.

Americká konzervativní unie (ACU), americká občanská organizace, která za konferencí CPAC stojí, svolala tento týden první setkání krajně pravicových osobností v Polsku nedaleko Řešova, volebního srdce strany Právo a spravedlnost (PiS). Načasování nemohlo být taktičtější: přesně mezi prvním a druhým kolem polských prezidentských voleb, v nichž bude historik Karol Nawrocki, podporovaný PiS, usilovat o znovuzískání prezidentského úřadu pro stranu v souboji proti svému liberálnímu soupeři Rafalu Trzaskowskému.

Konference CPAC, na níž vystoupí významní američtí a polští řečníci – například ministryně vnitra Kristi Noemová, předseda ACU Matt Schlapp, odstupující prezident Andrzej Duda a bývalý premiér Mateusz Morawiecki – by mohla Nawrockému pomoci oslovit voliče. Zejména ty, kteří podpořili krajně pravicové kandidáty vyřazené v prvním kole.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaký vliv má konference CPAC?
  • Proč by demokratické síly měly reagovat na vzestup krajní pravice?
  • Jaké konkrétní příklady krajní pravice se objevují na konferencích CPAC?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.