Akcie bank v Evropě zažily za první pololetí nejúspěšnější období od roku 1997. Sektorový index Stoxx Europe 600 Banks vzrostl do konce června o 29 procent, což z něj udělalo nejvýkonnější sektor v Evropě. Investoři sázeli na banky díky jejich silným výnosům, odolným ziskům a rostoucí aktivitě v oblasti fúzí a akvizic, která byla výrazná zejména v Itálii. Napsala to v úterý agentura Bloomberg.

K hlavním událostem hvězdného prvního pololetí patřila skutečnost, že španělská Banco Santander se díky růstu svých akcií dostala před švýcarskou UBS Group a stala se nejhodnotnější bankou v kontinentální Evropě. Hodnota německé Commerzbank pak vzrostla natolik, že ji italská UniCredit už nepovažuje za atraktivní cíl převzetí.

Do budoucna zůstávají někteří analytici optimisté, pokud jde o schopnost bankovního sektoru udržet silný růst navzdory makroekonomické nejistotě a rizikům spojeným s mezinárodním obchodem.

Nejvyšší zisky si za pololetí připsala francouzská Société Générale. Akcie banky stouply o 79 procent a obchodují se blízko maxima z roku 2017. Bance se daří, protože ozdravný plán generálního ředitele Slawomira Krupy začíná přinášet výsledky. Od nástupu do funkce před dvěma lety se Krupa zaměřil na odchod z vedlejších činností, na posílení rozvahy, zvýšení ziskových cílů a vyšší výplaty pro akcionáře.

Mezi nejvýkonnější bankovní akcie letos patří také německá Commerzbank, jejíž tržní kapitalizace v květnu poprvé překročila 30 miliard eur (740,8 miliardy Kč). Její růst podpořily vysoké zisky a zájem o převzetí. Cena akcií Commerzbank se od loňského září, kdy v ní převzala podíl UniCredit a otevřela možnost plné fúze, více než zdvojnásobila. V červnu však ředitel italské banky Andrea Orcel fúzi vyloučil, když řekl, že vzhledem k růstu ceny akcií banky by takový krok nepřinesl žádnou přidanou hodnotu.

Španělské banky, které těžily z růstu úrokových sazeb, si dokázaly udržet zisky i v době, kdy Evropská centrální banka (ECB) snižovala úrokové sazby. A to díky silným ziskům, výnosům z poplatků a fúzím a akvizicím. Akcie Banco Santander od začátku roku posílily o 57 procent, banka tak předstihla švýcarskou UBS jako největší banku v kontinentální Evropě podle tržní hodnoty. Banka BBVA pak plánuje pokračovat v nabídce na převzetí menšího konkurenta Banco Sabadell, i když španělská vláda fúzi odložila.

Akcie Deutsche Bank letos zatím přidávají 51 procent a obchodují se blízko nejvyšší hodnoty od roku 2015. Banka zvýšila výplatu akcionářům a hodlá těžit z plánovaných masivních fiskálních stimulů německé vlády.

Italské banky zažívají vlnu fúzí a akvizic, která má v zemi přetvořit finanční sektor. Některé z bank, když si vyčistily rozvahu, znovu zaměřily pozornost na převzetí konkurence. Rostoucí zisky z vyšších úrokových sazeb totiž vedly k růstu ceny akcií. UniCredit patří letos mezi nejvýkonnější evropské banky s růstem ceny akcií o 48 procent. UniCredit usiluje o převzetí italské Banco BPM a zároveň zdvojnásobila podíl v jedné řecké bance. Její tržní kapitalizace v květnu překonala rivala Intesa Sanpaolo, čímž se podle tohoto ukazatele stala největší bankou v Itálii. Na rekordní hodnoty se nedávno dostaly akcie konkurentů Mediobanca a Banca Generali.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist