Přísnější tresty za ničení životního prostředí, a to až na deset let, má přinést novela trestního zákoníku. Návrh současně zavádí i některé nové trestné činy v souvislosti s poškozováním přírody. Předloha minulý týden doputovala do sněmovny, poslanci ji začnou schvalovat na jedné z nejbližších schůzí.

Návrh vznikl ještě za bývalé vlády Petra Fialy (ODS). Jedná se však o povinné zavedení evropského předpisu do české legislativy, takže předloha prošla i přes kabinet Andreje Babiše, který ho v květnu poslal do sněmovny. Předkladatel ministerstvo spravedlnosti potřebu změny zdůvodňuje mimo jiné tím, že se doposud policie i soudy takzvanou environmentální kriminalitou zabývají nedostatečně.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč přichází trestní novela.
  • Jaké zavádí nové trestné činy.
  • Jak se zvedají sazby u stávajících zločinů.
  • Co na to říkají experti.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se