Centrální banky po celém světě loni nakoupily 668 tun zlata. Rekord. Letos se po desetiletích přidala i Česká národní banka. Ta nakoupila 1,2 tuny, ovšem jen jako náhradu za kov spotřebovaný na výrobu pamětních mincí. Jiné centrální banky, například v USA, Německu, Itálii, Francii a Nizozemsku, naopak zlatu stále věří. Čí strategie je správná? V odborné literatuře najdeme argumenty na obě strany.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Proti vysokému podílu zlata v rezervách hovoří náklady na skladování, přílišné vystavení jediné komoditě, vyšší volatilita a menší likvidita. Je také málo pravděpodobné, že zlato získá někdy zpět roli kotvy globálního měnového systému. Naopak pro nákup zlata mluví jeho funkce rezervy pro nejhorší časy. Držba zlata není na rozdíl od dluhopisů nebo akcií spojena s rizikem bankrotu protistrany. Řada expertů se také domnívá, že centrální banky nedopustí prudký pokles ceny zlata, protože kolektivně jsou jeho nejvýznamnějším vlastníkem.

Nejdůležitější je ale psychologie: zlato posiluje hrdost a důvěru v domácí měnu, a to hlavně během krize. Proto třeba Švýcarská národní banka, která má díky intervencím podobně gigantické rezervy jako ČNB, udržuje ve zlatu stále 6,8 procenta rezerv. Kdyby stejně postupovala ČNB, nakoupila by dalších 160 tun a Česko by získalo zdaleka největší zlaté rezervy v dějinách republiky.

Zlato nevynáší úroky, dividendy ani nájem. Jenže ČNB by i při rekordním zlatém pokladu zbylo dalších 150 miliard dolarů, které by mohla investovat do zahraničních dluhopisů, akcií nebo nemovitostí, jak to koneckonců v prvních dvou případech už dělá. Bohužel, dnes má lví podíl těchto peněz uložen v aktivech s dlouhodobě nulovým nebo záporným výnosem.

Proč se Česká národní banka větším nákupům zlata brání? Vždyť rezervy má v důsledku intervencí z let 2013 až 2017 obrovské a stále řeší, co s nimi. Proč malou část neuloží do zlata a nezaplní s ním všechny trezory ústředí Na Příkopě? Ničemu by tím neublížila a přitom zvýšila důvěru většiny z nás v sílu a stabilitu české koruny.