Prezident Si Ťin-pching při příležitosti oslav stého výročí založení čínské komunistické strany zkraje července varoval svět, aby se nepokoušel brzdit rozjetou čínskou ekonomiku. Většina lidí to přešla jen jako další výhrůžku. Ve skutečnosti jde o potvrzení, jak moc si je Peking vědom, že stojí před jednou z největších ekonomických transformací ve své historii, jejíž dopady pocítí domácnosti a investoři po celém světě. První kroky k této změně už začaly a výsledkem jsou pochroumané burzy.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekČínský úspěch posledních 30 let je založený na otevření se světu a přijetí konceptu tržního hospodářství. Komunisté pochopili, že kapitalismus může fungovat i bez demokracie. Do světových obchodních řetězců se tak zapojila obří země, která vrhla na trh v letech 1990 až 2017 na 240 milionů pracovníků a zdvojnásobila tak množství světové pracovní síly schopné vyrábět zboží pro mezinárodní obchod. Těžila z toho nejen Čína samotná, ale celý svět. Levná pracovní síla vytvořila tlak na snižování cen zboží.
To se teď ale mění. Počet Číňanů v pracovním věku dosáhl v minulých letech svého vrcholu a nyní klesá. Jde o jeden z důsledků politiky jednoho dítěte zavedené na konci 70. let minulého století. Jedním z průvodních jevů rychlého ekonomického vzestupu byla také vysoká migrace pracovníků ze zemědělských oblastí do velkých čínských měst. V zemi proto rychle rostou náklady na bydlení, ale třeba i vzdělávání a zdravotní péči. Vše zmíněné se pak projevuje ve velmi nízké ochotě mít děti. Čínské ženy tak mají v průměru 1,3 potomka, což je na úrovni vymírající Itálie.
Čínská vláda proto sahá k opatřením, která to mají zvrátit. Rodinám letos povolila mít tři děti a v minulém týdnu oznámila, že chce, aby se ze soukromých firem zaměřených na vzdělávání staly neziskové společnosti. Tento zářez pocítili také investoři. Například akcie společnosti New Oriental Education zaměřené na doučování dětí klesly během jednoho dne o 70 procent.
O několik dní později začala čínská média psát o tom, že jsou tamní děti závislé na počítačových hrách, a navíc často obézní. V reakci se propadly akcie čínského obra Tencent, který má mimo jiné od letošního února i menšinový podíl v největším českém videoherním studiu Bohemia Interactive. Později čínská vláda oznámila záměr naučit lidi sportovat, což vyvolalo růst cen akcií firem zaměřených třeba na fitness aktivity.
Zmiňovaný Tencent je pod tlakem už od začátku roku. Spolu s Alibabou je totiž jednou ze společností, které toho o občanech vědí možná i více než vláda. Přes aplikaci WeChat od Tencentu Číňané komunikují, nakupují nebo získávají úvěry. Podobně funguje Alipay od Alibaby. Když Číňan dosáhne věku 18 let, začnou mu vyskakovat nabídky na úvěry. Tyto firmy přitom půjčky financují díky kapitálu od čínských bank, a nemají proto velkou motivaci řešit rizika. Čínské domácnosti jsou dnes i kvůli tomu jedny z nejzadluženějších na světě. Úřady proto ohlásily plán omezit maximální výši půjčky na 300 tisíc jüanů (zhruba jeden milion korun) nebo jednu třetinu ročního příjmu dlužníka. Snaží se tak předejít nestabilitě finančního systému a zarazit nezřízené zadlužování.
Na začátku zmíněná výhrůžka čínského prezidenta je v očích ekonomů potvrzení, že současný vývoj dělá komunistům vrásky. Tamní ekonomika je v situaci, kdy začíná brzdit sama bez ohledu na okolní svět. Pro svět to může mít dva hlavní důsledky. Čína už nebude levnou dílnou, a tak se po dekádách poklesu cen v mezinárodním obchodě objeví tlak na jejich růst. Demografický a ekonomický propad navíc většinou následuje i eroze mocenského postavení ve světě. Obojí musí brát investoři v potaz.
Aleš Vávra z Metatron Capital je dlouhodobě skeptikem ohledně investic do čínských akcií. Sám aktuálně sází na další propad cen akcií Alibaby a nejbližší riziko vidí ve vztazích mezi Čínou a USA. Upozorňuje například na to, že Spojené státy zmrazily prozatímně čínským firmám vstup na tamní burzy. Zároveň očekává, že nové vedení amerického úřadu dohlížejícího na akciové trhy se začne zaobírat čínskými firmami, které jeví známky podvodu. Dalším zdrojem nejistoty je fakt, že pokud si investor koupí akcii Alibaby v USA, tak reálně nevlastní podíl v ní, ale podíl ve speciálně zřízené společnosti mimo Čínu.
Není přitom vůbec jisté, jestli je to podle čínských zákonů legální. Nejistotu navíc zvyšuje čtvrteční zveřejnění desetibodového plánu na tužší regulaci v celé řadě odvětví. Konkrétně v případě velkých firem se chce Čína zaměřit i na právní aspekty. Peking je tak dle všeho odhodlaný potrestat obcházení svých zákonů. Země se chystá hlouběji podívat na oblast financí, cloudu či umělé inteligence. Ve všech třech oblastech jsou aktivní jak Alibaba tak Tencent. Podle expertů plán naznačuje, že čínské zásahy do ekonomiky budou trvat několik let. Komunisté navíc nemusí brát příliš velký ohled na vývoj na burzách a odliv investorů, neboť v rámci makroekonomické stability to zemi dokonce vyhovuje.
Řada lidí ale v současných výprodejích akcií stále vidí příležitost k nákupu. Nakonec broker XTB hlásí, že červencovou nejobchodovanější akcií v Česku byla právě Alibaba. „Stále věřím, že čínské autority nemají v plánu zcela odstřihnout tamní firmy od mezinárodních kapitálových trhů. Zvažuji teď nakoupit Tencent,“ říká portfolio manažer Cyrrus Tomáš Pfeiler. Přestože se přísnější regulace hraní i poskytování finančních služeb promítne do nižších příjmů, současný cenový propad akcií je podle Pfeilera příliš velký. Akcie Tencentu odepsaly od začátku roku 15 procent stejně jako ty Alibaby. Tento týden začaly růstem.
Chcete se naučit investovat? Přihlaste se k našemu newsletteru Peníze HN.
Přihlaste se kliknutím na obrázek níže k pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist