Své antivirové firmě prorokovali Pavel Baudiš a Eduard Kučera pouhé tři roky existence. Avast nakonec vydržel přes 30 let a jeho produkty dnes využívá téměř pět set milionů uživatelů na celém světě. Globální úspěch Avastu nyní z Baudiše udělá jednoho z největších podílníků v nové korporaci, která bude patřit mezi 20 nejvýznamnějších softwarových firem světa. Ta vznikne po spojení české společnosti s americkým kyberbezpečnostním gigantem NortonLifeLock.
Transakce bude rekordním českým obchodem. Češi zároveň získají vliv ve vedení nového podniku.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekNorton za Avast zaplatí kombinací hotovosti a nově vydaných akcií v předpokládané hodnotě 8,1 až 8,6 miliardy dolarů, tedy 175 až 186 miliard korun. Hodnota transakce se může ještě lehce změnit. „Je závislá na pohybu cen akcií Nortonu a vývoji kurzu koruny k dolaru,“ upřesnil šéf Avastu Ondřej Vlček.
Avast patří k nejúspěšnějším českým firmám, v prvním pololetí roku 2021 zvýšil svůj provozní zisk o 11,9 procenta na 270,2 milionu dolarů. Tržby mu vyrostly o 8,8 procenta. Pro srovnání, čistý zisk Nortonu, který je sedmou největší firmou zaměřenou na kyberbezpečnost na světě, jen za první čtvrtletí letošního roku činil 234 milionů dolarů.
Všichni akcionáři Avastu budou mít dohromady ve sloučené firmě podíl mezi 14 a 26 procenty. Baudiš se svým podílem zařadí na třetí místo za obří investiční společnosti Vanguard Group a Capital World Investors, které nyní mají v NortonLifeLocku každá přes 10 procent akcií. Baudiš inkasuje v hotovosti 610 milionů dolarů, tedy více než 13 miliard korun, k tomu získá téměř 50 milionů kusů akcií.
Stejně jako Baudiš se mezi velké podílníky dostane i jeho byznysový partner Kučera a šéf Avastu Ondřej Vlček. Všichni se rozhodli, že své podíly v Avastu z větší části vymění za akcie NortonLifeLocku.
Akcionáři, mezi nimiž je díky obchodování s akciemi Avastu na pražské burze i hodně Čechů, ale mohou zvolit i druhou možnost a nechat si zhruba 90 procent hodnoty vyplatit v hotovosti. V součtu dostanou za akcii Avastu zhruba o pětinu víc, než jaký byl kurz před oznámením, že firmy jednají o spojení.
Významné podíly českých miliardářů ve spojené firmě ukazují, že růstový příběh Avastu nekončí prostým prodejem tuzemského dravce do amerických rukou. Transakce má i druhou stránku – významná firma, s jejímiž akciemi se na trhu Nasdaq obchoduje už od roku 1989, bude vydělávat také českým majitelům.
Jejich role bude o to větší, že dva z nich se dostanou do nejužšího vedení NortonLifeLocku. Šéf Avastu Vlček se stane prezidentem firmy a usedne též do představenstva, kde bude mít křeslo nezávislého ředitele i Baudiš.
Prodej Avastu jeho zakladatele posune v žebříčku nejbohatších Čechů. Kučera s Baudišem vydělají desítky miliard
Podstatné též je, že softwarový obr z Česka nezmizí a bude tu dál zaměstnávat vysoce kvalifikované – a dobře placené – experty. V Praze má být dokonce jedna ze dvou centrál NortonLifeLocku. Druhá zůstane ve městě Tempe, nynějším sídle Nortonu, které sousedí s arizonskou metropolí Phoenix.
Vlček věří, že zaměstnanci, kteří zároveň vlastní akcie Avastu, využijí peníze získané transakcí například k založení nových start-upů, čímž ještě více podpoří rozvoj technologií a podnikání v Česku. „Podobné příklady jsem viděl třeba v Estonsku. A to je jedno z nejvíce fungujících startupových prostředí na světě,“ prohlásil Vlček.
Suma, kterou Norton za spojení s Avastem zaplatí, je jen nepatrně menší, než jakou dal japonský kolos Asahi, když před pěti lety kupoval Plzeňský Prazdroj. Součástí obchodu byly ale ještě další čtyři evropské pivovary. Podobnou cenu jako Avast nemají ani úspěšná česká herní studia, jako například Beat Games nebo Warhorse, jejichž hodnota je miliardová pouze v korunách, nikoli v dolarech. Přiblížit se v budoucnu může on-line supermarket Rohlík. Podnik, který provozuje společnost Tomáše Čupra Velká Pecka, se nedávno stal jednorožcem, tedy firmou oceňovanou na více než miliardu dolarů.
K uzavření česko-amerického obchodu má dojít nejdříve v polovině příštího roku. Schválit jej musí valné hromady firem a regulátoři v řadě zemí. Do té doby budou obě firmy fungovat samostatně. Vlček věří, že nebude problém přesvědčit akcionáře, aby transakci posvětili.
Podle šéfa Avastu umožní spojení Avastu i Nortonu lépe obstát na stále více konkurenčním trhu s kyberbezpečností. Na něm se v posledních letech vedle zavedených výrobců antivirů a dalšího bezpečnostního softwaru začaly angažovat i další velké technologické společnosti jako Microsoft, Apple nebo Google.
Spojený podnik má též usnadnit cestu na další zahraniční trhy a zajistit dostatek prostředků i talentovaných lidí k pokusu o větší inovace a uvádění nových produktů na trh. „Trh je stále vázaný na antivirový software. Nedokázal se naplno transformovat pro potřeby 21. století. To lze učinit, ale bude to vyžadovat spoustu prostředků a změnu myšlení,“ prohlásil Vlček. Kyberbezpečnostní firmy dnes nemohou spoléhat jen na výrobu antivirů pro běžné uživatele, ale musí především nabízet komplexní zabezpečení například pro firmy. Celkem by na nové investice mělo jít až 100 milionů dolarů.
Sloučená firma bude mít nový název, který teď ještě není vymyšlený. Značky produktů Norton a Avast ale existovat nepřestanou. Akcie nového podniku se budou obchodovat na newyorské burze Nasdaq. Avast má nyní své cenné papíry na burzách v Londýně a Praze. Na ty se spojený podnik vstoupit nechystá. „Nechceme dělat duální listing, nevidíme v tom reálnou výhodu,“ vysvětlil během on-line tiskové konference Vlček.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist