Byl mezi prvními certifikovanými českými průvodci v Abú Dhabí. V týmu čtyř lidí se Jan Krupka staral zhruba o 80 procent českých a slovenských turistů a poznal Spojené arabské emiráty jako vlastní zemi. Pochopil místní mravy a zvyklosti, o kterých vyprávěl coby průvodce. Zblízka se také musel seznámit i s obtížnou emirátskou byrokracií, naučit se místní zákony. Své znalosti nyní předává dál. Začal podnikat jako konzultant pro koupi nemovitostí v Emirátech.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Se svým slovenským kamarádem Jánem Prosbou před dvěma lety založil firmu Jan-PK Consulting. „Spousta krajanů investuje do nemovitostí například v Bulharsku nebo Chorvatsku. Nabídka na Spojené arabské emiráty ale byla minimální. Obzvlášť před covidem jsme si všimli, že lidé chtějí vyvést peníze mimo Evropu a rozumně je investovat. Zdejší developerské společnosti nabízí slušnou úrokovou sazbu a návratnost, takže investice do nemovitostí se v Emirátech vyplatí. Za pět let můžete mít i 20 procent pořizovací ceny bytu zpátky,“ vysvětluje Jan Krupka, co ho k podnikání přivedlo. Podle něj patří v Emirátech mezi nejlepší lokality pro investici Abú Dhabí a Dubaj.

Dubaj a další emiráty v zemi se neustále rozrůstají a rozvíjí. Tam, kde je dnes poušť, za rok a půl může být podle Krupky metropolitní centrum a ceny oproti pořizovací sumě díky tomu vzrostou i několikrát. V ulicích kromě hluku širokých silnic, po kterých denně dojíždí autobusy s dělníky původem z Indie, Bangladéše či Pákistánu, neutichá ani rachot staveb stále vyšších mrakodrapů. A Češi nemovitosti v jedné z nejmodernějších arabských zemí objevili už před dekádou.

Češi shání apartmány

„Kdysi před deseti lety byl boom zájmu o byty ve Spojených arabských emirátech, teď se konstantně prodá kolem deseti jednotek ročně,“ hodnotí ředitel realitní kanceláře Rellox Jan Rejcha. Výnosy z pronájmu těchto nemovitostí se podle něj pohybují v rozsahu pěti až deseti procent ročně. „Nejčastěji si čeští podnikatelé, kteří nemovitosti kupují, vyberou lokalitu co nejblíže k moři, tedy v Dubaji, nebo Dubaji Marině. Jezdí tam nejvíc turistů, kteří zároveň přinášejí výnosy,“ vysvětluje.

Velký zájem potvrzuje i realitní makléřka Monika Szwarcová z kanceláře Luxent. „Od konce srpna mi každý den volá někdo, kdo má zájem o koupi apartmánu v hotelu jako investici. Majitelé díky nim můžou dosáhnout většího zisku, než kdyby ty peníze měli uložené někde v bance,“ odhaduje Szwarcová.

Znovu ožívá i celkový zájem o nákup nemovitostí v Emirátech. Dochází k tomu poprvé od roku 2014. I před covidem trh doplácel na rychlou výstavbu, která snižovala ceny realit i nájmů. Letos poprvé po šesti let došlo ke zdražování.

Mezi Čechy jsou nejpopulárnějším typem nemovitosti apartmány. Ceny v dubajském přístavu se podle Rejchy pohybují v rozmezí deseti až dvaceti milionů korun. Hodnota nemovitostí se ale liší podle lokality i typu. V Emirátech lze najít i levnější byty, než jaké se nyní prodávají v Praze, uvádí Szwarcová. Krupka zmiňuje, že relativně levné nemovitosti lze sehnat například v emirátech Šardžá a Adžmán.

Spojené arabské emiráty jsou pro investory atraktivní také proto, že patří mezi nejvyhledávanější světové turistické destinace. Na turistice chce země stavět i dále. Připravují se tak na budoucnost, kdy dojde ropa, na které je postavená tamní ekonomika. Podle dat skupiny zahrnující Světovou banku a další mezinárodní instituce se v roce 2019 do Emirátů za turistikou vydalo přes 21,5 milionu lidí. Poté nastal její propad. V současné době však má stát naočkováno přes 80 procent populace a snaží se nalákat turisty zpět. Jedním z největších letošních lákadel je například světová výstava Expo 2020 v Dubaji.

Pro Čechy jsou Emiráty dokonce nejpopulárnější z exotičtějších destinací typu Seychel či Kostariky. „Chystá se tam až 42 procent klientů,“ přibližuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. V Emirátech pak turisté nejčastěji míří do Dubaje. „Nahrává tomu také snadná dostupnost přímých letů a příjemné ceny letenek. Zatím jsme jich letos prodali 1500. Ještě vyšší prodeje očekáváme na podzim,“ říká mluvčí serveru Letuška.cz Josef Trejbal. Na podzim začíná v Dubaji a celých Emirátech turistická sezona, která končí v březnu.

Podle Řezníčkové je pro Čechy hlavním lákadlem největší obchodní centrum na světě Dubai Mall, které se nachází v blízkosti místní obří hudební fontány. Okolí tohoto obchodního centra se navíc neustále rozrůstá o nové mrakodrapy, což představuje příležitost i pro investory. „V této lokalitě se například nachází apartmánové hotely, které dovolují si koupit třeba jeden pokoj, který můžete několikrát ročně využít během vlastní dovolené, a ve zbytku času jej pronajímat. O byt se postará hotel,“ popisuje výhody tohoto druhu nemovitosti konzultant Jan Krupka.

Budova Dubai Mallu je také propojená s další populární turistickou atrakcí, nejvyšším mrakodrapem na světě Burdž Chalífa. Ten postavil největší developer v zemi firma Emaar Properties.

Výstavbu nezastavil ani covid

I na případu Emaaru lze ilustrovat, že zájem o nákup nemovitostí v Emirátech nyní roste. Tržby firmy sice během covidové pandemie propadly z v přepočtu 145 miliard korun na 117 miliard, Emaar se ale z pandemie rychle vzpamatoval a jeho příjmy v letošním prvním pololetí rostly i ve srovnání s předcovidovým rokem 2019. „Z hlediska tržeb to může být náš nejlepší rok v historii,“ prohlásil pro dubajský obchodní týdeník Arabian Business zakladatel firmy Mohamed Alabbar.

Nákup nemovitostí v Emirátech může být pro Čechy atraktivní i proto, že řada z nich začala v posledních měsících shánět apartmány a vily v přímořských destinacích i pro vlastní potřebu. Poptávku po nákupu zahraniční rezidence ještě zesílila koronavirové pandemie. Ta na jednu stranu učinila cestování k moři hůře dostupné, na druhou ale lidé chtěli utéct před nákazou a vládními omezeními.

U Čechů ale zatím dominuje Evropa a především Chorvatsko. Kromě něj míří také do Španělska nebo Rakouska, kde kupují zejména rezidence v Alpách. Při výběru nemovitosti hraje u lidí roli nejen její výnosnost nebo obliba lokality, ale také dopravní dostupnost či politická stabilita v zemi.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Pak se přidejte k více než 3000 čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.