Každá česká domácnost miluje slevy, letošní pohled do akčních letáků ale moc velké nadšení nebudí. Máslo stojí ve slevě o polovinu více než při loňských slevových akcích, chléb nebo cukr jsou dražší skoro o třetinu. Lidem také začaly chodit nové rozpisy měsíčních plateb za plyn a elektřinu, některým se zvýšily až trojnásobně. Obavy z rostoucích cen proto vystoupaly v říjnu podle v pondělí zveřejněného šetření Českého statistického úřadu na absolutní rekord za celých dvacet let měření.

Podle ekonoma Michala Brožky z Komerční banky je zřejmé, že inflace se za letošní rok přehoupne výrazně přes tři procenta. Kdyby se růst cen od října zastavil, dosáhne na 3,5 procenta. Podle Brožky ale bude výsledné číslo ještě vyšší.  A pokud výrazně roste inflace a drhne ekonomický růst, může dojít k jevu, kterému se říká stagflace. Noční můra ekonomů o sobě dala nejhlasitěji vědět ve Spojených státech v 70. letech.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Inflační očekávání se tehdy utrhla z řetězu a inflace se dostala na dvouciferné hodnoty, k tomu stagnovala ekonomika a zároveň rostla nezaměstnanost. „S ohledem na aktuálně skomírající růst a zrychlující inflaci se k takovému stavu přibližujeme. Stagflace by ale vyžadovala, aby oba jevy trvaly déle. Zároveň by mělo dojít ke zvýšení míry nezaměstnanosti, což zatím česká ekonomika naštěstí nesplňuje,“ uvádí Brožka.

Nezaměstnanost byla v Česku v září pouze 3,5 procenta a ve srovnání se zeměmi Evropské unie jde o nejnižší hodnotu. Inflace ale dosáhla ve stejném porovnání v září deváté nejvyšší hodnoty. „Pokud očistíme inflaci o tradičně kolísavé položky, jako jsou ceny energií a ceny potravin, byl růst cen v Česku v září druhý nejrychlejší hned po Maďarsku,“ uvádí Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. Energie i potraviny se promítají do cen v jednotlivých zemích s různým časovým rozestupem. Češi například vyšší ceny elektřiny a plynu teprve pocítí.

Inflace tak zřejmě poroste zvýšeným tempem i v následujících měsících. Zmiňované šetření Českého statistického úřadu také ukázalo, že se zvýšily obavy domácností z vývoje jejich vlastní finanční situace. Dostaly se téměř na úroveň z dubna minulého roku, kdy vrcholila první vlna pandemie. Jen tentokrát nejsou hlavním důvodem obavy z viru, ale právě z rostoucích cen. To se následně přelévá také do inflačních očekávání, která jsou klíčová pro centrální banku.

Pokud totiž domácnosti a firmy očekávají vyšší inflaci, než jsou dvě procenta, kterou se snaží udržet centrální banka, tak se tato vyšší inflace také často dostaví. Očekávání jsou v ekonomice sebenaplňující, protože se od nich odvíjí například vyjednávání o mzdách nebo cenách ve smlouvách mezi firmami. A tato zvýšená očekávání už se projevují i zcela konkrétně. 

Podle průzkumu samotné centrální banky roste tlak na zvyšování mezd kvůli inflaci, což firmám zvyšuje náklady. „Je znepokojivé, že například inflační očekávání firem na tři roky dosáhlo už hodnoty 3,6 procenta,“ uvádí ekonom Tomáš Havránek, jenž dříve v České národní bance působil jako poradce bankovní rady. Očekávání se tak blíží k hodnotám z roku 2008, kdy světem cloumala velká finanční krize.  

Podle Havránka musí nyní model centrální banky žádat okamžitý růst sazeb o jednotky procentních bodů. Už na posledním zasedání centrální bankéři překvapili, když zvýšili klíčovou úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Na svém listopadovém zasedání by měli, pokud by se bankéři měli striktně řídit svými modely, sazby zvýšit ještě prudčeji. „Takové skokové zvyšování by ale působilo panicky,“ říká Havránek. Podobné situace se podle něj řeší tím, že se doporučené zvýšení sazeb rozloží v čase, třeba o 0,75 procentního bodu na třech po sobě jdoucích jednáních.

Další růst sazeb se ale negativně promítne zdražením úvěrů, ať těch určených firmám nebo domácnostem. Samotné firmy se tak mohou na nějaký čas ocitnout v prostředí, kdy jim výrazně rostou náklady a zároveň klesá přístup k levným penězům. Podobně jako u domácností proto klesá podle pondělních dat i důvěra v ekonomiku mezi podnikateli, která zaznamenala pokles již čtvrtý měsíc v řadě.

Podobné prostředí zvýšené inflace a obav z ekonomického vývoje ovšem česká ekonomika zažila už během krizového roku 2008. Podle ekonomů je ale současná situace v mnohém odlišná. Podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře je množství peněz proudících do světové ekonomiky mnohem vyšší než tehdy. „Nedošlo ani k trvalejšímu a výraznému nárůstu nezaměstnanosti. Navíc domácnostem díky různým podporám ze strany státu příjmy výrazně vzrostly, a nikoliv aby klesly jako v roce 2009,“ uvádí Sklenář. Deficity státního rozpočtu se pohybují přes šest procent HDP, zatímco v letech 2009 a 2010 to bylo podstatně méně navzdory významně vyšší nezaměstnanosti.

Sám Sklenář nevylučuje, že problémy v dodavatelských řetězcích a ohromné množství peněz v ekonomice mohou skončit přechodnou stagnací či recesí. „Výsledkem tak může být i stagflace, podobně jako v 70. letech – tedy kombinace slabého růstu a vysoké inflace,“ dodává. Ve Spojených státech vyhledávání slova stagflace na internetu v posledních týdnech výrazně roste, podobně jako v Česku. Na hodnoty z finanční krize ale ještě nedosáhlo.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Pak se přidejte k téměř 4000 drobných investorů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist