Když jej před třemi roky obvinili policisté z podvodu a on byl ve vazbě, vytvořil bývalý jihomoravský politik a někdejší blízký spolupracovník brněnských občanských demokratů Pavel Hubálek detailního schematického pavouka. Ručně zpracovaná síť desítek jmen politiků, úředníků a podnikatelů dle něj znázorňovala letitý systém kupčení s brněnským městským majetkem. Na vrcholu pomyslné Hubálkovy pyramidy se tyčí jméno Pavel Blažek. Hubálek neměl na mysli nikoho jiného než jednoho z nejvlivnějších členů ODS a ministra spravedlnosti ve vládě expremiéra Petra Nečase (ODS).

Nyní stojí Blažek před branou ministerstva spravedlnosti zase. Předseda ODS a nový premiér Petr Fiala je odhodlaný jej do čela resortu postavit i v situaci, kdy detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřují podezření, že Blažek s dalšími špičkami brněnské ODS za milionové provize kšeftoval s majetkem Brna.

Informace o jeho podezření z korupce má redakce z šesti zdrojů blízkých vyšetřování. Redaktoři HN a Aktuálně.cz o kauze informují už přes rok a přinášejí v ní nová zjištění. Podle Blažka, kandidáta do „vlády změny“, je kauza komplotem „ulhaných“ novinářů a žalobců olomouckého vrchního státního zastupitelství, jež případ dozoruje. Právě ve vztahu k žalobcům má ministr spravedlnosti rozsáhlé pravomoci.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Hubálek, exstarosta jihomoravské vesničky Rojetín, se k machinacím s brněnským majetkem přiznal a v případu začal vypovídat. Jak detektivům svědčil, vybíral úplatky od lidí se zájmem o byty a nebytové prostory, které šly většinou následně do velmi výhodné privatizace. Ty podle něj zajišťovali vysoce postavení politici a úředníci. 

„Pana Hubálka jsem viděl dvakrát v životě a s tím, co vypráví jako obviněný, to znamená, že může legálně lhát, nemám společného vůbec nic. A pokud vím, Hubálek netvrdí, že by se mnou cokoli páchal. V kauze můžu být maximálně v pozici svědka,“ argumentoval nyní pro HN Blažek. Jako svědek ale v případu vystupuje každý, kdo v něm podává vysvětlení – což nevylučuje možnost jeho pozdějšího obvinění. 

Hubálek navíc o „páchání“ mluví. Blažka označuje za hlavu skupiny, která systém kupčení s majetkem organizovala. „Hlavní skupinu tvoří Blažek, Robert Kerndl a Ota Bradáč. S nimi jsem se setkával na neformálních akcích, kde jsme si vzájemně vyměnili informace o tom, kdo co děláme,“ tvrdí Hubálek. 

Robert Kerndl (ODS) je náměstek brněnské primátorky Markéty Vaňkové, již exstarosta rovněž označuje za součást skupiny. Vaňková je bývalá Blažkova koncipientka. Otakar Bradáč (ODS) je pak vedoucí bytové komise na radnici Brna-střed, kde podle Hubálka k většině machinací s byty docházelo. Za součást skupiny Hubálek označil také dva úředníky, kteří jsou obvinění i v obří korupční kauze Stoka

Hubálka vyšetřoval trestně stíhaný vyšetřovatel – to zdůrazňuju, trestně stíhaný,“ rozohnil se Blažek. Vladimír Machala, exšéf brněnské hospodářské kriminálky, je ovšem obžalovaný právě za to, že se kauzu pokusil manipulovat a vynášel citlivé informace aktérům. Proto v roce 2019 případ začala vyšetřovat NCOZ. 

Hubálek měl k politikům ODS blízko – s Blažkem a Kerndlem si například společně v roce 2008 koupili pozemky, Kerndl Hubálkovi před deseti lety dokonce svědčil na svatbě. 

Blažek rovněž redakci tvrdil, že „Hubálek způsobil podvody za 70 milionů“. To ale není dle Hubálkova advokáta Richarda Nováka pravda. „Škoda byla stanovena na 6,7 milionu. Žádné jiné obvinění neexistuje,“ řekl HN Novák s tím, že vyšetřování dále pokračuje. 

O tom svědčí i zásahy policie na radnici Brna-střed. Naposledy tam detektivové byli letos v červnu. Z úřadu přitom již poněkolikáté odnášeli záznamy o privatizacích domů, které obývají vlivní politici brněnské ODS, mezi nimi i sám Blažek, a materiály k prostorům, které dle Hubálka lidé získali za úplatu. Vyšetřovatelé si rovněž vyžádali e-mailovou komunikaci politiků ODS, které Hubálek ve svých výpovědích zmiňoval. Policisté tak analyzují tisíce stran dokumentů. 

Dokumenty jsme naposledy předávali v červnu, zatím jsou stále u policie,“ potvrdila HN mluvčí radnice Brna-střed Kateřina Dobešová. 

Kauzu dozorují žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. I k nim má Blažek výhrady. „Již osm let nejsou státní zástupci schopni prokázat oprávněnost trapného zásahu proti vládě. Spoléhat na to, že se VSZ Olomouc řídí ve své činnosti právem, i proto nelze,“ napsal letos na facebookové stránky brněnské ODS Blažek s odkazem na kauzu Nagyová. Za „mediální sekci VSZ Olomouc“ pak Blažek označil redaktory HN a Aktuálně.cz a v nynějším rozhovoru pro HN reportéry nazval „ulhanými“. 

Je to právě ministr spravedlnosti, na kterého Blažek aspiruje, pod něhož agenda žalobců spadá. Může třeba požádat kterékoli státní zastupitelství o informace o jakémkoli řízení.

A podle dřívějších slov šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality VSZ Olomouc Petra Šeredy se Blažek jako tehdejší ministr spravedlnosti dožadoval informací nestandardně. „Blažek po realizaci v kauze Nagyová poslal na VSZ Olomouc žádost o informace, bylo tam asi 40 otázek. Jednalo se o konkrétní věci k té kauze. Nestandardní bylo, že dopis přišel přímo, nikoli prostřednictvím Nejvyššího státního zastupitelství, což bývá pravidlem. Samozřejmě ministr má právo žádost podat, ale tehdy odpovědi nedostal,“ řekl pro Radiožurnál před dvěma roky Šereda. 

Pavel Blažek (52)

Narodil se v Brně, kde vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, na které později i přednášel.

Od roku 1998 je členem ODS, v letech 1998 až 2014 byl zastupitelem městské části Brno-střed, mezi lety 2002 až 2010 také radním. Zastupitelem Brna pak byl v letech 2002 až 2014. V červnu 2010 se stal místopředsedou ODS, kterým byl do ledna 2014. Od července 2012 do července 2013 byl ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase.

V říjnu 2013 byl poprvé zvolen poslancem, mandát obhájil v letech 2017 i 2021, je kandidátem na ministra spravedlnosti ve vznikající vládě Petra Fialy. Působil jako advokát.  dvě děti. Jeho manželkou je brněnská exekutorka Alena Blažková.

 S Fialou se znají 30 let

Premiér Fiala pochybnosti odmítá. „Věci, které se vůči osobě Pavla Blažka objevují, jsou dlouhodobé. Řada z nich není ani pravdivá. Mám důvěru v to, že Blažek není člověk, za kterým je nějaký stín, kvůli kterému by nemohl vykonávat funkci ministra spravedlnosti,“ řekl v neděli v České televizi Fiala. 

„S Petrem Fialou se známe více než 30 let. Někdy v roce 1990 vznikl na právnické fakultě Mezinárodní politologický ústav, který zakládali tehdy velmi úctyhodní emigranti, kteří se vrátili do republiky, a Fiala. Já jsem tam byl jako student,“ vzpomíná Blažek. Právě on měl také vliv na Fialovo zvolení předsedou ODS v lednu 2014, k čemuž došlo jen dva měsíce po Fialově vstupu do strany. Nezvykle rychlý postup byl možný proto, že ODS po pádu Nečasovy vlády hledala do čela osobnost bez problematické minulosti.

„Je pravda, že když se stal předsedou, byl jsem jedním z těch, který ho podporoval. Ale určitě jsem nebyl sám,“ řekl Blažek. A tvrzení o svém zákulisním vlivu zlehčuje. „V ODS mám funkce snad 20 let, takže jsem v žádném zákulisí být nemusel. Jsem asi deset let krajský předseda a teď jsem poslanec. A jestli mám nějaký vliv, nebo ne, to vám musí říct ostatní,“ tvrdí. Podobně s nadsázkou bere svoji přezdívku don Pablo, kterou mu vymysleli aktivisté, později politici z uskupení Žít Brno.

„Je to nálepka, která zafungovala a já se jí asi nezbavím. Přátelé to berou s humorem. Teď se mě na srazu advokátů ptali, proč to proboha vzniklo. Že mě znají 30 let a vědí, že žádný mafián nejsem,“ popsal Blažek.

Stejně tak odmítá, že by měl větší vliv na Hradě, kde Fialovi v poslední době pomáhal dojednávat schůzky. Na možný problém upozornil tento měsíc server Hlídacípes.org, podle jehož dvou anonymních zdrojů má ODS výměnou za to, že Zeman rychle jmenuje novou vládu, znemožnit jakoukoli parlamentní debatu o schopnosti prezidenta vykonávat úřad. Budoucí ministr by se měl podle serveru také postarat o to, aby vyšetřování kauz kolem Lán, v nichž figurují zaměstnanci Hradu, vyšlo do ztracena. Mluvčí ODS Václav Smolka tyto informace odmítá jako nepravdivé.

A samotný Blažek pak vylučuje, že by udržoval nadstandardní vztahy s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. „Kancléře znám od roku 2013, kdy se Miloš Zeman stal prezidentem, a vztahy jsou ryze pracovní,“ tvrdí s tím, že s Mynářem a Zemanem se zná trochu lépe než většina politiků současné ODS jen proto, že na rozdíl od nich byl už v Nečasově vládě. Takže si ho na Hradě pamatují. „Občas tam volám já, protože Fiala nemůže mít na všechno čas. To je celé, nic víc v tom není,“ uvedl. 

Nejhorší možný kandidát, říká šéf Transparency

Žádný problém pak podle Blažka není ani v tom, že bude mít jako ministr pod sebou agendu exekutorů, přičemž jeho manželka je exekutorkou. „Každý má nějakou manželku či manžela, ptejte se všech ministrů, co dělají jejich rodiče, manželky, děti. Potom by nemohl dělat nikdo nic,“ tvrdí Blažek.

Pirátský exposlanec Mikuláš Ferjenčík to vidí jinak. „Když je jeden z úkolů vlády upravit pravidla exekucí, tak tam vidím střet zájmů,“ řekl. Vůči Blažkovi se dříve vymezovali také členové pirátského vedení. Poté, co Piráti schválili vstup do vlády, však s kritikou ustali. A zda se vůči Blažkovi ještě nějak vymezí, teď neví ani Ferjenčík. „Tu kritiku říkám jen sám za sebe,“ podotkl.

„Ročně řešíme exekuce s tisíci lidmi, ale nevybavuji si případ, kdy bychom narazili u klientů na nemravný postup jeho manželky. Ostatně většina ministrů je ve střetu zájmu, když jsou sami často advokáty,“ komentoval pro HN odborník na dluhovou problematiku Daniel Hůle. 

Podle Petra Leyera, ředitele protikorupční neziskové organizace Transparency International, je však Blažek nedůvěryhodný pro jakýkoliv ministerský post. „A ve vztahu k ministerstvu spravedlnosti je to snad ta nejhorší varianta,“ řekl HN Leyer. „Celá agenda bude negativně ovlivněna Blažkovým profilem, kdy je aktuálně spojen s podezřelými machinacemi s byty v centru Brna, čímž bude nepřímo dostávat pod tlak svůj resort. S vidinou ‚dona Pabla‘ ve vládě se tedy od trestně stíhaného premiéra k lepšímu příliš neposouváme a politické špičky stále tolerují ve vedení země zdiskreditované figury,“ dodal Leyer.