Takřka třicetiletá éra české koruny se dá rozdělit na dvě poloviny: během té první po překonání měnových krizí prudce posilovala. Tak dramaticky, že se z úrovně u 39 korun za (teprve vznikající) euro během necelých 10 let dostala v létě 2008 pod hladinu 23 Kč/euro. Za dolar se tehdy neplatilo ani 15 korun. S vrcholem finanční krize a vznikem následné celosvětové recese pak koruna dramaticky oslabuje, hledá novou úroveň a následně ji v boji s už končící domácí recesí na několik let fakticky devalvuje Česká národní banka.

Z vnucené úrovně 27 Kč/euro – či slabší, ČNB nerozhodilo ani další „samovolné“ zdražení eura o další více než korunu – a následného covidového direktu se česká měna plně vzpamatovává až nyní. A to pod vlivem úrokového impulzu. Nebo možná přesněji šoku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Skok repo sazby (to je úrok, jejž ČNB platí bankám za peníze, které neuplatní jinak) celkem o 14 „standardizovaných stupínků“ během pouhého půlroku totiž nemá v tomto tisíciletí obdoby. Jak extrémní je to posun, ukazuje například srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019. Tehdy přes přehřátý trh práce a sílící inflační tlaky – jejich intenzita byla však s dneškem nesrovnatelná – radní během osmi měnových zasedání posunuli sazbu jen o jediný stupínek vysoký 0,25 procentního bodu.

V rámci západních ekonomik se vymyká i dosažená úroveň základní korunové sazby, k 3,75 procenta se nikdo další ani neblíží, i odhodlání dostat se co nejdříve přes čtyřku.

Výsledkem nesmlouvavého protiinflačního tažení, jehož nejdůležitější částí je boj za to, aby si Češi na rychlý růst cen nezvykli, nemohlo být nic jiného než prudké posílení koruny. Aktuální kurz kolem 24,60 znamená největší kupní sílu české měny v zahraničí od roku 2011. Pokud se naplní prognóza ČNB, bude letos euro stát průměrně jen 24,2 koruny a v příštím roce by kurz měl začínat třiadvacítkou. Tak vysoko byla česká měna jen po několik letních měsíců roku 2008.

Tehdy se však ještě vážně počítalo s brzkým vstupem Česka do evropské měnové unie, a tedy s nahrazením koruny eurem. To by znamenalo vstup do systému ERM II, v němž měna už nemůže proti stanovené paritě příliš oslabit. Ovšem razantní posílení vyloučeno není. Názorně to ukázali Slováci, kteří si tak následně ceny i mzdy přepočetli na eura v (na jejich poměry) silném kurzu. Nic takového nyní koruně „nehrozí“.

Česká ekonomika sice poslední roky před pandemií rostla rychleji než v zemích eurozóny, ale hlasy o dohánění přes trendové posilování koruny, tak běžné v prvních letech po vstupu do Evropské unie, už moc slyšet nejsou. Ani přebytek obchodní bilance již není taková jistota. V chaosu vyvolaném pochroumáním dodavatelských řetězců, při vysokých cenách surovin, jež Česko dováží, a za přetrvávajícího nedostatku čipů, který ochromuje tuzemského exportního šampiona, jímž byl vždy automobilový průmysl, se obchodní bilance dostala do minusu. Silná koruna bude komplikovat život exportérům a nevyhnutelně zvýší apetit domácích spotřebitelů po zahraničním zboží. Na tradiční přebytky obchodní bilance musíme na čas zapomenout. K tomu připočteme obnovení výplaty obřích dividend, například zahraničním majitelům tuzemských bank. 

Naši měnu teď žene vzhůru jen úroková odměna, kterou ČNB nabízí bankám a zprostředkovaně spekulantům držícím od dob intervencí ohromné balíky korun. Úrokový bonus proti euru je extrémní, mnohem vyšší než v roce 2008. Bude stačit? Podzimní zvyšování sazeb i v kombinaci s radikálními hlasy jestřábích radních zabíralo poměrně pomalu. Jako by koruna měla dlouhé vedení. Předvánoční úrokovou salvou už ČNB investory přesvědčila, že jim koruna vynese o tolik víc než euro, že neodolali.

O svém pohledu na vývoj kurzu pak experti naší centrální banky přesvědčili i většinu analytiků. Graf namalovaný v prognóze je však pouze předpoklad. Poslední roky se ČNB při odhadu kurzu příliš netrefovala. Někdy kvůli nečekaným událostem, podceňovala ale i „dlouhé vedení“ chronicky „překoupené“ koruny. Na cestě k silnějším hodnotám tak českou měnu zaručeně čeká řada nástrah.