Mnoho let trvající veřejná debata o výhodách a nevýhodách přijetí eura dokládá, že jde o velmi složitou problematiku. Existují oprávněné důvody, proč tomu tak je a být musí. Které to jsou a co z nich vyplývá?

Nemáme (bohužel) možnost řízeného experimentu

Neexistuje možnost prožít si v reálném čase nějakou skutečnost dvakrát a poté pohodlně porovnat výsledky obou alternativ. To lze jen ve vědeckofantastických románech nebo v počítačových simulacích, ale nikoliv v reálném světě, ve kterém daný děj nelze vrátit zpět a přehrát si ho znovu a jinak. Ekonomické analýzy (a nejen ekonomické) si musí „tu druhou realitu“ zkusit co nejpodrobněji představit, co nejlépe namodelovat, a přitom použít co nejvěrohodnější předpoklady. Bohužel neumíme dostatečně spolehlivě říct, v jakém stavu by se česká ekonomika dnes nacházela, pokud bychom euro již nějakou dobu používali, a na základě toho vyslovit silné a podložené závěry.

Stejně tak nelze dost dobře určit, v jaké situaci by dnes bylo například Slovensko, pokud by v roce 2009 euro nepřijalo a ponechalo si svoji korunu. Jako určité východisko z nouze se jeví možnost srovnat dvě země, které jsou si podobné, a z toho vyvodit dopady, které by přijetí eura mohlo mít.

Česká a slovenská ekonomika se k tomuto srovnání nabízejí. Podrobnější pohled na ně však ukazuje, že v období po přijetí eura Slovenskem by bylo třeba vzít do úvahy jeho mnohem expanzivnější fiskální politiku, než jsme měli u nás, jinou strukturu obou ekonomik, pokud jde o typickou velikost firem v průmyslových odvětvích, a další odlišnosti. I ta nejlepší dostupná analogie tak může posloužit jen jako ilustrace, ale ne jako důkaz. Svízelnost výpočtu nákladů a přínosů eura ovšem neznamená, že žádné nejsou. To, že černá kočka není ve tmě vidět, neznamená, že tam není.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se v čase mění výhody a nevýhody eura.
  • Proč je i s eurem pro blahobyt země nejdůležitější kvalitní domácí politika.
  • Co nám ukazují příklady Řecka a Švédska.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.