Prudký růst zájmu o sluneční elektrárny po krachu obchodníka s energiemi Bohemia Energy a letošní zdražování solárních panelů a baterií tlačí na cenu těchto zdrojů. Za posledního půl roku proto došlo k jejich výraznému zdražení. „U nejprodávanější varianty elektrárny s výkonem 6,3 kilowattu a baterií s kapacitou 14,8 kWh šla cena z 230 tisíc korun na 290 tisíc korun,“ vypočítává Vladimír Matajs ze společnosti Solární Experti.

Zdražují nejdůležitější komponenty. „Cena panelů od výrobců od začátku roku poskočila až o padesát procent,“ uvádí Pavel Svoreň, šéf investiční skupiny Portiva. Ta investuje rovněž do výstavby obnovitelných zdrojů včetně fotovoltaických. Silný nárůst cen pozoruje také Matajs.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Ještě horší je však situace u baterií. „Na českém trhu už jejich zásoby docházejí a zároveň výrazně zdražují,“ upozorňuje Svoreň.

Za růstem cen komponent pro fotovoltaické zdroje stojí také zdražení námořní dopravy z Asie, kde se panely i baterie především vyrábějí. Cena lodní dopravy se podle ukazatele Baltic index zvýšila v prvním kvartálu o 6,4 procenta. Dramaticky ale zdražovala kvůli koronavirové pandemii už v minulém roce.

Potíže s dodávkami ještě prohlubuje politika nulové tolerance vůči koronaviru v Číně. „Nedostatek je trochu dán i tím, že Čína je schopná kvůli covidu zavřít na týden celé město i přístav,“ zdůrazňuje Svoreň. Karantény už postihly desítky čínských měst, včetně finančního centra Šanghaje, kde je rovněž významný přístav.

Na nedostatek dílů pro sluneční elektrárny upozorňují i další experti. „S ohledem na obrovskou poptávku, za kterou stojí zejména růst cen energií v posledním roce, jsou sklady velkoobchodů na letošní rok prakticky vyprodané a dodávky nových komponentů z továren v Číně se výrazně opožďují,“ říká Petr Kalčev, produktový manažer fotovoltaiky ve společnosti innogy.

Růst cen dílů pro solární zdroje pak táhne nahoru vývoj na komoditních trzích. Cenu baterií podle Svoreně zvyšuje zdražování lithia. Konkrétně tuna uhličitanu lithného se na začátku dubna prodávala za 496 500 jüanů (zhruba 1,75 milionu korun), což představuje nárůst od začátku roku o 80 procent. Před rokem byla jeho cena podle serveru Trading Economics necelých 90 tisíc jüanů.

Surovina se využívá pro výrobu lithiových baterií. Za jejím zdražováním stojí ruská invaze na Ukrajinu, která zesílila snahy EU rychle odejít od fosilních paliv včetně plynu k obnovitelným zdrojům energie. K uskladnění elektřiny vyrobené ze slunečních zdrojů slouží právě baterie.

Kromě lithia ale vyletěly vzhůru také kovy důležité pro fotovoltaiku. Jde o ocelové konstrukce v případě velkých zdrojů a hliník, který se využívá pro ukotvení slunečních panelů na střechy domů.

Cena hliníku se v březnu dostala dokonce na rekordní úroveň, když tuna stála téměř čtyři tisíce dolarů. Zdražování kovů může dál pokračovat. Wenyu Yaová, analytička banky ING, připomíná, že jejich nabídka je limitovaná a zároveň hrozí, že sankce omezí dodávky z Ruska.

Ohledně dalšího vývoje nejsou experti jednotní, ale nepředpokládají ve zbytku roku výrazné zdražování. „U solárních panelů by ceny měly stagnovat, nebo půjdou mírně nahoru,“ míní Marek Farský, ředitel Photon Energy Technology, jež se zabývá velkoobchodem komponent pro sluneční elektrárny. Podle Svoreně by mělo dokonce dojít ke korekci cen, jakmile se rozjede výroba v Číně. Ceny baterií by pak měly kvůli zdražování lithia i dalších součástek vzrůst podle Farského o 10 až 12 procent.