Domácnosti a firmy, které si chtějí pořídit menší solární elektrárnu, se už nebudou muset tolik omezovat jako dnes. Na střeše budou moct mít bez složitého papírování více fotovoltaických panelů a se čtyřnásobným výkonem. Vláda chce totiž zvýšit aktuální limit 10 kilowattů výkonu, do kterého nemusí mít solárníci licenci a živnost. Připravovaná změna energetického a stavebního zákona má bez toho nově umožnit až čtyřicetikilowattové fotovoltaické elektrárny. Tedy čtyřnásobek.

Jejich provozovatelé také nebudou muset tak jako dosud každý měsíc odesílat výkazy o množství vyrobené elektřiny. S velikostí instalace nad 20 kilowattů se dnes navíc pojí také nutné stavební povolení. I pro něj by se hranice měla zvýšit.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh zákona, v rámci kterého je i navýšení limitu,“ potvrdil HN David Hluštík z tiskového odboru ministerstva. Účinný by podle něj mohl být již od 1. července letošního roku.

Pro drtivou většinu drobných výrobců elektřiny je to dobrá zpráva, protože jim odpadne byrokratické martyrium, bez kterého aktuálně větší výkon mít nesmějí. Počet panelů na svých střechách kvůli tomu naopak často omezují tak, aby se s nimi do limitu vešli. Tratí na tom hlavně větší bytové domy, které sice mají na střechách dost volného prostoru, ale kvůli limitům ho nemohou využít. I to je pak odrazuje od toho, aby do fotovoltaiky investovaly.

Ale nejde jen o ně. V limitu se těžko udrží i majitelé rodinných domů, kteří se rozhodnou si pořídit elektromobil. „Ten má totiž větší spotřebu než celá domácnost, tudíž se bez problémů postará o zužitkování veškerých přebytků. Současných 10 kilowattů ve vrcholné kapacitě na jeho nabíjení určitě nestačí,“ řekl HN Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti S-Power Energies. Tato firma v Česku provádí nejvíc střešních instalací fotovoltaických elektráren a domácích baterií.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Navýšení limitu už delší dobu prosazovala Komora obnovitelných zdrojů energie. Ta jako optimální dokonce vidí až padesátikilowattovou hranici. „Ale podporujeme i ten současný vládní návrh. Jde o jedno z důležitých opatření, které usnadní všem, kteří mají zájem vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu, pořízení střešní fotovoltaiky,“ sdělil HN předseda komory Štěpán Chalupa. Předpokládá, že pokud se vládě Petra Fialy (ODS) podaří toto a další opatření zavést, tak do pěti let vznikne nejméně 200 tisíc nových střešních mikroelektráren.

„Ten současný limit není ničím opodstatněný. Například v Rakousku už ho mají nastavený na trojnásobek,“ uvedl Petr Maroš, jednatel společnosti OIG Power, která vyrábí baterie pro domácí uchovávání elektrické energie.

Proti navýšení limitu nemá námitky ani společnost ČEZ, která vlastní největší distribuční síť elektřiny v Česku. „Pokud by platné právní předpisy uvedený výkonový limit upravily, včas bychom na takový vývoj zareagovali,“ řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. A navýšení limitu nijak nerozporuje ani Energetický regulační úřad (ERÚ). I podle něj to umožní například výstavbu větších fotovoltaik na bytových domech. Těch se týkají i připravované legislativní změny, které od ledna umožní takzvanou komunitní energetiku. Díky ní se budou moci domácnosti o vyrobenou elektřinu například v rámci obcí rozdělit.

Současný desetikilowattový limit byl v minulosti dán hlavně jako hodnota, která je dostačující pro vlastní potřebu rodinných domů. V českých klimatických podmínkách to zhruba odpovídá roční výrobě 10 megawattů elektřiny. Nadbytečnou elektřinu z této výroby dříve stát a energetici vnímali negativně hlavně jako nevyzpytatelnou zátěž pro nepřipravenou přenosovou soustavu. Podle mluvčího ERÚ Michala Keborta je už ale současná situace jiná. „Decentralizace energetiky samozřejmě vyžaduje přizpůsobení soustavy, to ale není novinkou. Konkrétně posun limitu na to nebude mít zásadní vliv,“ ujistil Kebort.

Zda se společně s limitem na licenci zvýší i limity pro dotace, zatím není jasné. Na tento dotaz ministerstvo životního prostředí během středy neodpovědělo. Nyní je v programu Nová zelená úsporám u rodinných domů maximální podporovaný výkon fotovoltaiky právě 10 kilowattů. Z programu lze získat dotaci až 200 tisíc korun. Výkon lze samozřejmě instalovat i vyšší, ale už se s ním nezvyšuje dotace.

Kromě střešních fotovoltaik se chce stát také více otevřít jejich umisťování na pole, a to v podobě takzvané agrivoltaiky. Při ní se sice na zemědělskou půdu instalují solární panely, zároveň ale zůstává zachována původní funkce polí. Česká legislativa to zatím neumožňuje, protože pro stavbu solární elektrárny vyžaduje odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu, i to by se ale mělo změnit. Tento týden se na tom shodl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) s ministryní pro životní prostředí Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL). Konkrétně by chtěli umožnit stavbu solárních elektráren na vinicích, chmelnicích a v sadech. Ministerstvo životního prostředí už proto pracuje na přípravě novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu.