V ruské investigativní novinařině není mnoho větších jmen. Dlouhá léta pracoval v listu Novaja gazeta, před dvěma roky založil server Važnyje istorii. Kreml ocenil jeho materiály o nepotismu a korupci v ruské věrchušce označením „zahraniční agent“ a server jako „nežádoucí organizaci“. Poslední týdny hledal Roman Anin odpověď na otázku, proč se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl pro útok na Ukrajinu a jak je možné, že Moskva se tak katastrofálně zmýlila při hodnocení Ukrajinců se bránit.

Podařilo se mu kontaktovat celou řadu bývalých a současných pracovníků ruských silových složek. „Když nás označili za nežádoucí organizaci a museli jsme odejít z Ruska, obával jsem se, že přijdu o většinu kontaktů. Za spolupráci s nežádoucí organizací totiž hrozí trest vězení. Sice někteří přerušili styky, jiní se zase naopak na nás sami začali obracet. Ukazuje to, že uvnitř silových složek roste nespokojenost, protože válka zjevně neprobíhá podle jejich plánů,“ řekl HN Anin.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle něj v Kremlu skutečně věřili, že Ukrajina se bránit nebude. Domnívali se, že to bude podobné jako při anexi Krymu v roce 2014, kdy velká část ukrajinských jednotek na poloostrově jednoduše složila zbraně a mnozí přešli na stranu Ruska.

Na Donbasu už to tehdy bylo složitější, ale když zasáhla bezprostředně ruská armáda, jako to bylo v případě kotlů u Ilovajsku a v Debalceve, špatně vycvičená a slabě vyzbrojená ukrajinská armáda jí nedokázala vzdorovat. Jenže si v Kremlu neuvědomili, že posledních osm let se armáda na konflikt připravovala a také ukrajinská společnost se výrazně změnila.

Agenti se báli říkat Kremlu pravdu

Hlavním zdrojem informací o Ukrajině pro Kreml byli lidé z okolí uprchlého bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. „Musíte chápat jejich psychologii. Kremlu cpali své fantazie, aby tak ospravedlnili svou existenci a získali peníze, které údajně posílali svým agentům. Za druhé, jejich hlavním cílem byl návrat na Ukrajinu, už si dělili mezi sebou vládní posty a všechny informace, které posílali dále, byly podřízeny této snaze,“ cituje Anin jednoho bývalého příslušníka ruské tajné služby FSB.

Ostatně tato služba – konkrétně její páté oddělení – byla zodpovědná za získávání informací z Ukrajiny a řízení místních agentů. Tu vede vlivný generál Sergej Beseda. Média po začátku války spekulovala, že byl Beseda zatčen, podle Aninových informací se ale nic takového nestalo. Nicméně nespokojenost s jeho prací je údajně velká.

„Domýšleli si informace, chybně si je vykládali, ale i si vymýšleli. Jejich vedení jim to rádo věřilo. Třeba že regiony neposlouchají Kyjev, a jakmile začne útok, tak okamžitě přejdou na stranu Ruska,“ říká další bývalý člen ruské zpravodajské komunity. Současně ale FSB také plnilo zadání Kremlu.

„Teď všichni nadávají na Besedu, ale co od něj chcete, když i ředitel FSB se bojí dávat Kremlu informace, které tam nechtějí slyšet. Všichni ve službě jsou velmi opatrní a snaží se neprojevovat iniciativu,“ říká současný důstojník FSB. Podle něj vedení služby dává přednost při povyšování „schopným debilům“, kteří udělají, jen co se jim řekne.

Což je ovšem podle Anina výsledkem celkového nastavení kremelských elit. „Rusku vládnou přestárlí čekisté, průměrný věk členů Rady bezpečnosti je 65 let. Za těch 15 let, co dělám investigativní novinařinu, jsem se bavil se spoustou důstojníků tajných služeb, včetně těch, kteří sloužili s Putinem ve východním Německu. Mezi nimi nebyli žádní komunisté, většina z nich (i když ne všichni) velmi ochotně uvítala nové kapitalistické možnosti a někteří měli miliardové majetky,“ popisuje.

„Schovali stranické průkazky, ale v pracovně měli busty Felixe Dzeržinského, zakladatele sovětské tajné služby. Jen do rohu si postavili pravoslavné ikony,“ pokračuje Anin. Podle něj měli tito lidé ale jednu věc společnou.

„Všichni trpěli versaillským syndromem kvůli rozpadu Sovětského svazu, který Vladimir Putin ještě v roce 2005 označil za největší geopolitickou katastrofu 20. století. Tento syndrom přiživoval touhu pomsty za geopolitickou porážku, kterou jim uštědřil Washington, Londýn a celý kolektivní Západ. A tato touha rostla spolu s cenami ropy,“ tvrdí.

Pomsta za Sovětský svaz

Při takovém nastavení jsou tito lidé ochotni věřit lecčemus. Velmi vlivný tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev ještě v roce 2015 prohlašoval, že Západ by chtěl, aby Rusko přestalo existovat. „Všichni si pamatují výrok bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, že Rusku by neměla patřit ani Sibiř, ani Dálný východ,“ prohlásil Patrušev, který byl dlouholetým ředitelem FSB.  Albrightová samozřejmě nikdy nic takového neřekla.

Poprvé o tom hovořil bývalý generálmajor KGB Boris Ratnikov, jenž tvrdil, že jeho služba vyvinula přístroj, který umožňoval číst podvědomí jiných lidí. „V myšlenkách paní Albrightové jsme objevili patologickou nenávist vůči Slovanům. Také ji rozčilovalo, že Rusko má největší zásoby nerostných surovin na planetě,“ tvrdil Ratnikov v rozhovoru pro vládní list Rossijskaja gazeta.

Není to ale jen Patrušev. Sám Putin po krvavém útoku na školu v severokavkazském Beslanu v roce 2004 řekl: „Jedni od nás chtějí odtrhnout kus území, jíní jim pomáhají. Protože si myslí, že Rusko jako jaderná velmoc představuje pro někoho hrozbu a tu je potřeba odstranit.“ V roce 2017 zase Putin hovořil o tom, že Západ vyvíjí biologickou zbraň, která by zasahovala výhradně některá etnika.

„Víte, že západní firmy sbírají biologický materiál po celé zemi? Dělají to různé nevládní organizace a jejich emisaři a dělají to cíleně a profesionálně,“ prohlásil před pěti lety. S těmito obviněními se lze setkat i nyní, když ruská propaganda tvrdila, že v Charkově a dalších laboratořích po celé Ukrajině Američané vyvíjeli biologické zbraně, které měly zasahovat výlučně etnické Rusy. Jedna televizní moderátorka dokonce tvrdila, že tato zbraň měla za cíl sterilizovat ruské ženy.

Putin a jeho velmi úzký kruh spolupracovníků čekali na příležitost se pomstít za rozpad Sovětského svazu téměř 30 let. „Putin si byl jistý vítězstvím, protože v Gruzii v roce 2008 vyhrál během týdne. Krym dobyl v roce 2014 bez jediného výstřelu. V Sýrii to nakonec bylo také relativně jednoduché. No a v roce 2022 mu všichni říkali, že na Ukrajině ruská vojska čekají div že ne s květinami. No tak to spustil,“ cituje Roman Anin jednoho ze svých zdrojů.