Vážený zákazníku, víme, že stávající období je pro Vás náročné. Vězte, že i nás aktuální situace tíží. Mrzí nás to, ale jsme nuceni zvýšit ceny dodávek zemního plynu... Dopis s podobným úvodem dostává v posledních týdnech každá domácnost s plynovým kohoutem. A vždy avizuje zdražení plateb o desítky procent.

V kontextu událostí, kdy se Evropa připravuje na ještě větší omezení dodávek, je možná současné zdražování stále dost „mírné“ a možná na něj budeme v zimních měsících ještě s láskou vzpomínat. Protože teď jde o zastavení dodávek ruského plynu, přičemž jeho nahrazení nebude v žádném případě stoprocentní.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Evropská komise vybídla země k omezení spotřeby o 15 procent. Úspory se mají týkat především průmyslu. Premiér Petr Fiala ubezpečuje, že domácnosti se ničeho bát nemusí.

Přesto není od věci se řádně připravit a už v létě méně klimatizovat, v zimě pak snížit teplotu v bytě o několik stupňů a sprchovat se studenější vodou. Což jsou ostatně rady, ke kterým není potřeba regulace EU, protože k nim stejně dospěje rychle každý, komu přijde už zmíněný nový účet za plyn i elektřinu.

Češi podle odborníků dlouhodobě neumí šetřit energiemi. Jsme zvyklí mít doma horko, chladíme otevřením oken, prostě vypouštíme teplo ven. Doporučení k úsporám proto nemusí fungovat. Pokud tedy nebude doprovázené razantním zdražením či rovnou pokutami, ke kterým možná bude muset výhledově dojít. Zatím se politici tváří, že dobrovolný princip podpořený vysokými účty bude postačovat.

Neúsporné chování domácností je bezpochyby realitou, ale je také fakt, že můžeme najít mnoho důvodů, proč naopak nešetřit. Protože v minulosti i dnes platí, že i když mnohý člověk výrazně omezí spotřebu, je „po zásluze potrestán“ a podruhé či potřetí v životě už ho bude možné k úsporám jen horko těžko přesvědčit. Dlouhodobě je to například voda. Její spotřeba klesá (kvůli ceně, ekologičtějšímu chování atd.), nicméně její cena permanentně roste. Naposledy vodohospodáři zdražovali v době pandemie, kdy spotřeba výrazně klesla i kvůli nedostatku turistů. Společnosti rapidní růst cen vysvětlily tím, že není možné zastavit plánované investice do infrastruktury. A ty musí zaplatit všichni včetně těch, kteří se chovali zodpovědně.

Úspory vody v domech pak limituje ochota spolubydlících (v „SVJ“ či v družstvech) souhlasit s montáží měřičů. Ani ty však nemusí být samospásné, protože do celkového vyúčtování se počítá i voda, která se „ztratí“ při dodávce, a ta se rozpočítá mezi všechny byty bez ohledu na jejich schopnost spořit.

Obdobný problém je s teplem. Podle tzv. pravidel rozúčtování tepla v České republice příjemce služeb, který nedosáhl na 80 procent průměru (tedy člověk, který topí například na 22 stupňů a snaží se šetřit), stejně zaplatí minimálně oněch 80 procent průměrné spotřeby. Prostě dostane pokutu za to, že šetří. Paradoxně ten, kdo topí více než 200 procenty průměru, nezaplatí víc než onen dvojnásobek.

Výzva k úsporám by měla být doprovázena přenastavením pravidel tak, aby člověk, který skutečně šetří, nebyl za svoje vstřícné chování trestán. Druhou možností jsou pak pokuty za neúsporné chování. Ale zde máme zkušenosti z minulosti, kdy novela o ochraně ovzduší umožnila úředníkům vstoupit lidem do domácnosti a zkontrolovat, čím topí, a to především na základě udání sousedů, kterých by bylo jistě dost i v aktuálním případě při „nadměrné“ spotřebě plynu.

Letošní podzim bude ve znamení úspor, ale také „radostného“ chození do práce či nákupních center a všude tam, kde teplo platí někdo jiný. Pokud vláda dokáže nastavit systém odměn a pokut tak, aby dával smysl a skutečně přinutil lidi přemýšlet o své spotřebě energií, udělá pro budoucnost významnější službu než jen pomoc s aktuální plynovou krizí. Dosavadní praxe ale bohužel v Česku zrovna pozitivními příklady neoplývá.