Minulý měsíc publikoval Jevgenij Rojzman na svém twitterovém účtu fotografii z loňského fóra opozičních místních zastupitelů v Moskvě. „Jako jediný jsem zůstal na svobodě,“ napsal do komentáře. Od středy už to není pravda.

Bývalého starostu Jekatěrinburgu, čtvrtého největšího ruského města, zatkla policie a obvinila ho z „diskreditace ruské armády“. Rojzman v jednom videu na YouTube použil sousloví „vpád na Ukrajinu“. Za to mu teď hrozí tři roky vězení. Za mřížemi tak skončil poslední významný ruský opoziční politik, který odmítl odjet do emigrace. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Psal se březen 2021 a v moskevském hotelu Izmajlovo se setkali nezávislí místní zastupitelé z celého Ruska. Na fotografii, kterou Rojzman připomněl, vedle něj sedí ještě protikorupční aktivista Vladimir Kara-Murza, předseda hnutí Otevřené Rusko Andrej Pivovarov a politik a někdejší spolupracovník zavražděného Borise Němcova Ilja Jašin.

Pivovarov byl letos v červenci odsouzen ke čtyřem letům vězení za činnost v „nežádoucí organizaci“. Kara-Murza a Jašin jsou ve vazbě a čekají na soud podle paragrafu o „veřejném šíření vědomě nepravdivých informací o činnosti ozbrojených sil Ruské federace“. Nejvyšší možný trest je 10 let vězení. Nyní přišla řada na devětapadesátiletého Rojzmana, asi nejvýraznějšího a také nejkontroverznějšího opozičního politika.

Učitelé budoucího starosty Jekatěrinburgu přitom nemohli v 70. letech tušit, kam to jejich žák dotáhne. Školy totiž střídal kvůli kázeňským problémům, pohyboval se mezi profesionálními hráči karet a podvodníky. V roce 1980 byl odsouzen za krádež, podvod a nezákonné nošení zbraně. Na svobodu se dostal o tři roky později. Po propuštění pracoval jako zámečník, ve večerní škole si ale dodělal maturitu, a dokonce složil přijímačky na uralskou státní univerzitu. Studium několikrát přerušil a diplomovou práci obhájil až v roce 2003.

V 90. letech se Rojzman stal úspěšným podnikatelem. Existuje ale podezření, že ve skutečnosti byl součástí zločineckého gangu Uralmaš, pojmenovaného podle závodu, kde kdysi Rojzman pracoval. Tato mafiánská skupina v první polovině 90. let ovládala Jekatěrinburg a okolí, výpalné jí platily téměř všechny podniky. Sám politik nezapírá, že se s gangstery z Uralmaše znal, a dokonce přátelil, ovšem popírá, že by se dopouštěl čehokoliv nezákonného.

Fakt je, že Rojzman už pak nikdy nebyl zatčen ani obviněn z trestného činu a nebyl zabit, což se rozhodně o většině předáků Uralmaše nedá říct. „Nepovím vám, nakolik byl členem Uralmaše. Ale spolupracoval s nimi, ne že by jim jen platil výpalné. Každopádně byl jeden z prvních, který pochopil, že doba gangsterů je pryč a je potřeba přejít do legálního pole,“ řekl HN jekatěrinburský novinář Petr Novikov.

V roce 1999 založil Rojzman organizaci Město bez drog, jež bojovala proti závislosti na narkotikách. Byť dosti nekonvenčními metodami, které napovídaly, že jeho styky s gangstery nebyly úplně nevinné. Jeho lidé pravidelně přepadali dealery drog a místa prodeje, mlátili zadržené, konfiskovali drogy. Vše natáčeli na video a teprve poté prodejce předávali policii. Rojzman tento zjevně nezákonný postup vysvětloval tím, že bylo nutné vše zveřejňovat, aby zkorumpovaná policie nemohla případ zamést pod koberec.

Jeho organizace také provozovala léčebny pro závislé. Ovšem i ty připomínaly spíše trestná zařízení, většinu pacientů tam proti jejich vůli přivezli rodiče, kteří za jejich „léčení“ platili. Pacienti byli přivazováni k postelím a fyzicky trestáni při porušení kázně.

Rojzmanovi to však na popularitě neubralo, ba naopak. Většina ruské populace sdílí jeho postoj, že při vymýcení drogových závislostí je potřeba silná ruka. Rojzman již tehdy mířil do politiky. Nakonec se dostal na čtyřleté období do Státní dumy v roce 2003 přes vítězství v jednomandátovém volebním obvodu v Jekatěrinburgu.

Kvůli jeho velké popularitě se ho na své kandidátky snažila získat celá řada politických stran. Narážely ale na nepsané pravidlo prezidenta Vladimira Putina, že lidé, kteří byli napojeni na organizovaný zločin, nesmějí být poslanci. Vrcholem jeho politické kariéry tak bylo vítězství ve volbách starosty Jekatěrinburgu v roce 2013, což Kreml dovolil zjevně kvůli tomu, že reforma místní samosprávy starostům odebrala prakticky všechny pravomoce.

Od té doby byl stejně jako všichni opozičníci vytlačován z politického života, nemohl nikam kandidovat. Válku na Ukrajině odsoudil, odmítl však Rusko opustit. Jeho popularita ho ale částečně chrání. Na rozdíl od ostatních opozičníků ze zmíněné fotografie prokuratura pro Rojzmana požaduje nikoliv vazbu, ale domácí vězení se zákazem elektronické komunikace.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.