Moje babička byla většinu života ženou v domácnosti, přesto pro mě byla jedním z nejmoudřejších lidí v životě. Čím více se snažím něco vybudovat, tím více obdivuji její způsob myšlení, který mi bohužel předala jen mezi řádky. A tak nemám tušení, jak se v její rodině povedlo udržet filozofii Jednoty bratrské po Bílé hoře až do dvacátého století.

Nesčetněkrát jsem také slyšel, že my Češi jsme přišli s reformací a úspěšně ji vyvezli na Západ. A anglosaský svět, tedy západní Evropa a Spojené státy, na tom postavil svoji ekonomickou prosperitu. Léta jsem to nechápal! Konvergenci mezi protestantskými zeměmi a ekonomickou prosperitou však nešlo pominout. Ono nejde totiž o víru, ale o způsob, jakým přemýšlíme, o pohled, který neuznává jedno dokonalé řešení, ale množství dobrých řešení.

Protestanské země dokázaly vyplnit mezeru mezi člověkem a Bohem pomocí výtečných řemeslníků, učenců, inženýrů, vědců, manažerů a vládců. Ti pak měnili svět k lepšímu a přinášeli ekonomickou prosperitu.

Nabízím zde ne ono jedno dokonalé řešení, ale dvanáct tezí, které by mohly být československému průmyslu k užitku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

1. V naší ekonomice by měly posílit nezávislé firmy s českým kapitálem a vlastním produktem. Tyto firmy nejsou jediným řešením, ale potřebujeme jejich podíl navýšit. Ani být subdodavatelem není špatná cesta, ale je třeba usilovat o místo mezi těmi nejlepšími.

2. Stále vyvážíme práci, v devadesátých letech mechanickou výrobu, dnes se nově orientujeme i na vývoj. Můžeme říkat, co chceme, ale pokud zůstaneme hodnotami v devadesátkách a bude mít pro nás větší prestiž pobočka korporátu než centrála, tak toho s naší ekonomikou moc neuděláme.

3. Start-up není jen firma, do které natečou peníze a po rychlém růstu se prodá nadnárodnímu korporátu. Start-up je firma, která usiluje o exponenciální růst. Je jedno, jestli růst přijde rychle, nebo se firma co tři roky nadechne, narazí a bude shromažďovat kulturní kapitál, který ji následně vystřelí do výšin.

4. Kulturní kapitál i myšlení určují, jak vysoké nebe si můžeme dovolit. Myšlení v centrálách a pobočkách je odlišné. S myšlením pobočky centrálu nevybudujeme, ale s myšlením centrály můžeme mít ty nejlepší pobočky.

5. Rizika se bojíme a nepracujeme s ním. Vedle toho nejhoršího je třeba postavit to nejlepší, pak jsme objektivní. Výsledek bude někde mezi, s největší pravděpodobností uprostřed. S rizikem pracujeme proto, abychom výsledek posunuli co nejvíce k tomu nejlepšímu, nikoliv proto, abychom ze strachu nedělali nic.

6. Existují firmy, které si nechtějí koupit novou technologii, protože není dostatečně odzkoušená. Tím však ztrácí možnost získat konkurenceschopnost. Pokud si pořizují již odzkoušenou technologii, jen dohání svět. Takže pro konkurenceschopnost je třeba někde ubrat, často na mzdách.

7. Každý člověk v průmyslu má možnost ho posunout, od majitelů po pomocnou sílu. Podílet se na hledání a zavadění způsobů, jak snížit výrobní náklady, může každý a pouze naše myšlení je náš limit.

8. Existuje strach si pořídit novou technologii, protože sníží náklady a tím rozpočet. Ať se to děje z pohodlnosti, nebo je takto nastavený systém, není to cesta k prosperitě. Můžeme také začít vyrábět tak drahá auta, že je nikdo nebude chtít kupovat.

9. Inovativní lidé, kteří dokážou velmi snadno pomoci nové technologii snížit náklady, často bojují takřka s větrnými mlýny místo toho, aby hledali způsob, jak pomocí nové technologie ušetřit co nejvíce peněz.

10. Pokud si pořizujeme novou technologii mezi prvními, je dostupná za mnohem výhodnějších podmínek, než až bude zavedená a odzkoušená. Také získáme možnost dlouhodobé spolupráce s centrálami, které tyto technologie vytvářejí.

11. V rámci inovací jde volit mezi kompletní výměnou technologie nebo dílčími zlepšeními. Obě cesty jsou dobré a měli bychom je kombinovat. Výhoda dílčích zlepšení je, že je můžete realizovat nezávisle na velkých změnách a od jejich nasazení se kumulují jejich přínosy.

12. Pokud je rozhodnutí výhodné pro jednotlivce, a není výhodné pro společnost, ať firmu nebo stát, tak bude v dlouhodobém horizontu nevýhodné i pro jednotlivce. Oslabené organizace musí v krizi více řezat.

V naší firmě jsme si vybrali cestu nezávislé společnosti s finálním produktem. Není to sprint, ale běh na dlouhou trať. Hledáme spojence, učíme se komunikovat naše hodnoty a vytváříme nové technologie. Průmysl je pro nás nástrojem naší geopolitické bezpečnosti. Pořád platí, že co je doma, to se počítá a mohu dovážet jen tehdy, když mám na oplátku co vyvést.

Autor je zakladatel společnosti 4dot

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.