Moje babička byla většinu života ženou v domácnosti, přesto pro mě byla jedním z nejmoudřejších lidí v životě. Čím více se snažím něco vybudovat, tím více obdivuji její způsob myšlení, který mi bohužel předala jen mezi řádky. A tak nemám tušení, jak se v její rodině povedlo udržet filozofii Jednoty bratrské po Bílé hoře až do dvacátého století.

Nesčetněkrát jsem také slyšel, že my Češi jsme přišli s reformací a úspěšně ji vyvezli na Západ. A anglosaský svět, tedy západní Evropa a Spojené státy, na tom postavil svoji ekonomickou prosperitu. Léta jsem to nechápal! Konvergenci mezi protestantskými zeměmi a ekonomickou prosperitou však nešlo pominout. Ono nejde totiž o víru, ale o způsob, jakým přemýšlíme, o pohled, který neuznává jedno dokonalé řešení, ale množství dobrých řešení.

Protestanské země dokázaly vyplnit mezeru mezi člověkem a Bohem pomocí výtečných řemeslníků, učenců, inženýrů, vědců, manažerů a vládců. Ti pak měnili svět k lepšímu a přinášeli ekonomickou prosperitu.

Nabízím zde ne ono jedno dokonalé řešení, ale dvanáct tezí, které by mohly být československému průmyslu k užitku.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.