Majitel tří hotelů a restaurací na Královské cestě v centru metropole Petr Bauer stojí před soudem kvůli korupci. Státní zástupce ho viní, že se počátkem roku 2020 obrátil na dva pražské zastupitele za TOP 09 – Jiřího Koubka a Radka Vondru – a nabídl jim úplatek za to, že zabrání vydání vyhlášky, která omezí zahrádky před restauracemi v centru Prahy. A také zvednou ruku pro odvolání pražského primátora a pád pražské koalice. Jenže oba informovali policii. A ta schůzku, na níž Bauer předal 200 tisíc korun Vondrovi, už monitorovala.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekV případě figuruje i Jiří Fremr, tehdejší asistent pražského předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. Jeho jménem se totiž Bauer při schůzkách zaštiťoval – právě on prý doporučil, aby s Koubkem jednal. „Říkal, že pan Fremr je schopen zajistit hlasy celého klubu, kromě dvou lidí – mě a Vondry,“ vzpomínal před soudem Koubek.
Ten měl přitom s mužem, který byl v té době Pospíšilovou pravou rukou, velmi napjaté vztahy. Fremr byl totiž v minulosti několikrát pravomocně odsouzen, například za těžké ublížení na zdraví či křivé svědectví. „Nevěřil jsem jeho morálním vlastnostem,“ říká s tím, že Pospíšila před Fremrem opakovaně varoval, ale marně. Pospíšil dal ruce od Fremra pryč až poté, co se letos v červnu jeho jméno objevilo v kauze Dozimetr. V ní policisté zaznamenali i jeho rozhovor s Michalem Redlem, který říkal: „Jirko, žádný strachy, když přijdem do Prahy, můžem krást.“
Obžalobu Bauera začal soud projednávat až napotřetí. První jednání bylo nařízeno na začátek srpna. Tehdy ale hoteliér namítal, že neměl dost času seznámit se s obžalobou. Na další jednání v polovině září, týden před volbami, nepřišel. Nepřevzal si předvolánku. Na třetí jednání mu ji tak musela předat policie. Soudce Lukáš Svrček Bauera upozornil, že pokud se bude příště vyhýbat doručení, může soud použít přísnější kroky. Mezi nimi jsou pokuty či předvedení policií.
To je odměna pro vás
Bauer požádal Koubka o schůzku v polovině března 2020. Sešli se v jeho hotelu U Prince naproti staroměstskému orloji. Zhruba po půlhodině, kdy se bavili o uvedené vyhlášce a poměrech ve straně, prý Bauer přišel s nečekanou nabídkou. „Řekl, že kdybych hlasoval pro odvolání primátora, mohl bych být finančně motivován. Vytáhl papírek, na který napsal částku jeden milion, a řekl: ‚To by mohla být odměna pro vás,‘“ popisoval Koubek před soudem. V té době přitom část klubu Spojených sil pro Prahu, jejichž součástí TOP 09 byla, řešila, zda nevypovědět koaliční smlouvu s Piráty a Prahou sobě.
Poté, co zazněla Bauerova nabídka, Koubek schůzku rychle ukončil a odešel. A hned následující pracovní den vše oznámil tehdejšímu krajskému řediteli policie Tomáši Lerchovi. Ten mu zprostředkoval schůzku s policisty. S nimi se sešel i Koubkův kolega Vondra. Jeho Bauer pozval na schůzku o týden později. Na ni se připravila také policie, ale zbytečně – žádná korupční nabídka nepadla.
Úředník ignoroval soudy a nechal za Prahou vyrůst obří skládku. Za milionové škody dostal podmínku
Přišla však o tři měsíce později, když se Bauer kvůli zahrádkám přihlásil Vondrovi znovu. A na konci krátké schůzky mu položil na stůl obálku se slovy, že je to podnět k tomu, aby podpořil jeho zájmy na jednání zastupitelstva. Schůzka se ale uskutečnila pod dohledem policie, jež v obálce našla 200 tisíc korun. Podle policie byl Bauer nejspíš jen prostředník. Kdo stál za ním, však nezjistila, a to přesto, že udělala domovní prohlídku i u Fremra a oběma zabavila mobily.
Bauer tak stanul před soudem sám. Při čtvrtečním jednání odmítl vypovídat. Nakonec ale připustil, že peníze Vondrovi předal jako sponzorský dar. „Bylo to míněno jako podpora strany. Jestli si myslel, že je to pro něj, tak to špatně pochopil,“ uvedl. Už ovšem nedokázal vysvětlit, proč je předával v hotovosti bez stvrzenky. Současně připustil, že Fremra dobře zná a svůj nesouhlas s vyhláškou i politikou hlavního města s ním opakovaně probíral. Soud jednání odročil na příští středu, kdy mají zaznít závěrečné řeči a rozsudek.
Ahoj Vláďo, stále nic?
Prodleva mezi dvěma schůzkami s Vondrou má přitom prozaické vysvětlení. Jak policie zjistila, Bauer se poté, co neuspěl u Koubka, vyplašil. A přes svého známého – náměstka obvodního ředitelství policie Vladimíra Veselého – začal zjišťovat, jestli Koubek nepodal trestní oznámení a zda jej policie nevyšetřuje.
Policie, která na Bauera nasadila odposlechy, zjistila, že s Veselým velmi často komunikuje. A zachytila jeho SMS, v níž Bauer posílal své datum narození. Chvíli poté již Veselý lustroval v policejních databázích, zda se někdo o Bauera nezajímá. Nic ale nenašel. To se opakovalo v průběhu měsíce ještě několikrát. Veselý kvůli tomu skončil před soudem s obviněním ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
„Ahoj Vláďo, stále nic?“ „Stále nic.“ „To je dobře,“ citoval jejich korespondenci v žalobě státní zástupce. Veselý se však hájil tím, že šlo o nesouvisející věci. Obvodní soud pro Prahu 1 Veselého tento týden osvobodil, ale státní zástupce se na místě odvolal. To, že Veselý nic nenašel, bylo přitom způsobeno rozhodnutím policie, že případ bude zpracováván v největším utajení, a nebude se proto zadávat do databáze.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist