Jeden soused má solární panely na střeše, které mu vyrábějí víc elektřiny, než je zrovna schopen zužitkovat, druhý naopak vlastní zdroj energie nemá, zato má vysoké účty za elektřinu. Když to dají dohromady, oba vydělají. Prodej i nákup elektřiny je totiž v tomto případě výhodnější, než když projde distribuční sítí. Navíc vyrobená elektřina nemusí nijak daleko cestovat a využije se přímo v místě. I tohle by měla umožnit změna energetického zákona, kterou v pátek zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Po několika odkladech ji předložilo do meziresortního připomínkového řízení. Tam se k její podobě vyjádří další ministerstva a instituce. Novela vychází z evropské směrnice, která ji Česku nařizuje.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Tato novela umožní rozvoj takzvané komunitní energetiky, která pomůže domácnostem, obcím i firmám usnadnit výrobu vlastní energie především z obnovitelných zdrojů. Díky novele bude možné veškerou vyrobenou energii sdílet mezi odběrnými místy, která budou členy energetického společenství,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Energetická společenství už nebudou muset přebytky vyrobené energie posílat do distribuční sítě, což je kvůli nízkým cenám zpravidla nevýhodné oproti tomu, když se energie přímo v místě využije. Podle Síkely novela také povede k rozvoji obnovitelných zdrojů a tím i k posílení energetické nezávislosti České republiky.

Členy energetických společenství budou moci být například společenství vlastníků jednotek (SVJ), domácnosti, sousedské spolky, obce, školy, úřady nebo například celé malé podniky.

Organizace zabývající se obnovitelnými zdroji připravovanou novelu už dříve chválily. Pokud změna zákona nakonec vyjde tak, jak byla připravována, učiní podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy z Česka premianta ve sdílení obnovitelné energie.

Dominantně půjde o sdílení elektřiny z fotovoltaických panelů, podle Chalupy ale nejen o ni. „Sdílena bude určitě i elektřina z větrných a dalších obnovitelných zdrojů nebo plyn z bioplynek, a to posíláním biometanu do plynárenské soustavy,“ říká Chalupa.

„Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela nás dlouho napínal. Čekání ale stálo za to, návrh energetického zákona přinese skutečně revoluční proměnu české energetiky. Zásadních změn v energetice se ale děje řada, je proto potřeba novelu schválit co nejdříve a nezdržovat její přijetí,“ říká Ondřej Pašek, expert na dotace a energetiku Unie komunitní energetiky (UKEN).

Podle této unie má návrh ale také jeden podstatný háček. Obchodníci s elektřinou podle ní do návrhu prosadili ustanovení, které může lidem členství v energetických společenstvích prodražit. „Konkrétně jde o právo obchodníka s elektřinou jednostranně změnit podmínky smlouvy o dodávce elektřiny každému, kdo se zapojí do sdílení elektřiny. To v praxi může znamenat, že obchodník s elektřinou zvýší cenu za dodávanou elektřinu až do takové míry, aby nepřišel o žádný zisk,“ upozorňuje právnička UKEN Eliška Beranová. Toto ustanovení považuje za diskriminační vůči členům energetických společenství.

Zákon také definuje aktivního zákazníka. Tím je především majitel několika různých nemovitostí, který na některé z nich nainstaluje například fotovoltaickou elektrárnu, kterou využívá k výrobě elektřiny. A tuto elektřinu následně využívá nejen na této nemovitosti, ale nevyužité přebytky má možnost odebrat ze sítě a využít i v jiné nemovitosti, typicky například v bytě na jiném místě v Česku. Elektřinu může také sdílet s jinými lidmi, firmami či institucemi.

Energetická společenství nebo aktivní zákazníci, kteří budou chtít využívat možnosti dané komunitní energetikou, budou mít podle novely povinnost pořídit si takzvaná měřidla průběhového měření – chytré elektroměry. Ty se budou využívat k určení objemu vyrobené a odebrané elektřiny.

Na tuto novelu zákona bude navazovat změna tarifní struktury, na jejíž aktualizaci pracuje Energetický regulační úřad.

Návrh novely zákona zavádí také definici sociálně zranitelného zákazníka. Tedy určitých skupin zákazníků, které se mohou dostat do zdravotních, ale i socioekonomických problémů. Pro ně návrh zavádí vybraná ochranná opatření, jako je například zákaz odpojení od dodávky energie nebo zvláštní přístup ke komunikaci mezi dodavateli a distributory energie.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.