Hlad tuzemských domácností po střešních fotovoltaikách vyvolaný extrémním zdražením energií neustává. Čeho se naopak nedostává, jsou komponenty pro zelené zdroje a lidé, kteří by je nainstalovali. Čekací doba na domácí elektrárnu se tak mnoha domácnostem neúměrně prodlužuje, obecně je nutné počítat zhruba s šesti měsíci. Drahé energie přitom drtí zájemce o domácí fotovoltaiku právě nyní. Podle průzkumu agentury Ipsos je pro 60 procent potenciálních solárníků dlouhá čekací doba dodání při rozhodnutí o pořízení nového zdroje překážkou.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Do této napjaté atmosféry přichází Energetický holding Malina s nabídkou, která má ambici poměry na trhu významně překopat. Teprve rok stará společnost solárního veterána Cyrila Regnera a jeho čínské manžely Fu Siao-siang, zvané Sofie, doposud na sebe upozornila hlavně dravým marketingem. Nyní plánuje platit klientům za teoreticky vyrobenou elektřinu už od chvíle, kdy podepíší smlouvu. Ti tak začnou vydělávat měsíce předtím, než jim Malina elektrárnu skutečně instaluje. Nabídku firmy tak lze vnímat jako příznak zostřujícího se konkurenčního boje o lukrativní trh.  

„Chceme postavit na hlavu způsob, jak se fotovoltaika prodává. Dnes klient podepíše smlouvu, pak čeká a čeká a možná začíná být i trochu nervózní. Jednoho dne však elektrárnu zapojí a od té doby šetří. S naším modelem ovšem šetří už od okamžiku, kdy podepíše smlouvu,“ popsal HN Regner nabídku, kterou společnost detailně představí ve středu. 

Celý model funguje tak, že firma vybrala deset existujících fotovoltaik, které už v minulosti po celém Česku postavila. Na základě aktuální produkce elektřiny referenčních zdrojů a podle velikosti objednané elektrárny by pak zasmluvnění klienti měli dostat pět korun za každou kilowatthodinu, kterou by jejich budoucí elektrárna vyrobila, kdyby už existovala. Vzhledem k rozdílné produkci solárních panelů v průběhu roku je obtížné určit, na kolik si celkově přijde jeden zákazník. „Klienti, kteří podepíší smlouvu v lednu na elektrárnu o deseti kilowattech výkonu, kterou jim instalujeme v červenci, by se měli dostat na 20 až 23 tisíc korun,“ dává ovšem příklad Regner. 

Podle něj celá akce přijde firmu na desítky milionů korun ročně. Financovat ji chce ze svých zisků, jejich výši za letošní rok však nechtěl Regner ani odhadovat. Dodává nicméně, že společnost má podepsané kontrakty na pět tisíc instalací a 1,5 tisíce z toho už realizovala. Akce by měla začít fungovat od prosince a platit i pro klienty, kteří už s Malinou smlouvu podepsali a firma je u nich s instalací v prodlení.

Branže hodnotí krok jako zajímavý marketingový nástroj, který by obecně mohl zvýšit zájem o malou fotovoltaiku. Přesto její zástupci varují, že zájemci by měli při investici volit podle jiných parametrů. „Lidé by se měli rozhodovat podle jiných kritérií, referencí, recenzí, technologie. Tím nemyslím, že to má Malina špatné, fotovoltaika je však mezigenerační věc a lidé by k ní měli přistupovat pečlivě, a ne jako k jinému zboží, které koupí, protože je na ně zrovna sleva,“ míní výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.  

Obdobně reagoval ČEZ. „Z pohledu zákazníka by při posuzování nabídek mělo být rozhodující, s jakými daty dodavatelé pracují, jaké nabízejí smluvní podmínky nebo jestli nabízené smlouvy v sobě nemají ukryté vícenáklady, například nadstandardy za montáž, které na zákazníky přenesou až při, nebo dokonce po samotné realizaci projektu,“ uvedl mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Zakladatel Energetického holdingu Malina Cyril Regner
Zakladatel Energetického holdingu Malina Cyril Regner
Foto: Energetický holding Malina

Polostátní společnost za první tři kvartály nainstalovala 2,7 tisíce domácích fotovoltaik, a patří tak mezi největší firmy v oboru. Spolu s dalšími velkými tuzemskými energetikami nebo společností S-Power zakladatele Jaroslava Šuvarského patřila dlouho mezi několik málo firem, které se malými soláry zabývaly. Takových ovšem letos skokově přibylo. Solární asociace jich na svém webu uvádí přes osmdesát, skutečný počet instalačních firem se však odhaduje na několik stovek.

Hodně aktivní je třeba polský Columbus, ale právě i Malina patří v posledních měsících mezi hojně skloňovaná jména. Dnes šestatřicetiletý Regner se dostal k fotovoltaikám ještě před solárním boomem v letech 2009 a 2010, v Česku ho však znal donedávna jen málokdo. Poté co stát v reakci na špatně nastavený dotační systém zarazil veškerou podporu a rozvoj solární energetiky se tak na léta zastavil, vyrazil Regner podnikat do Číny. Tam dnes spolu se ženou vlastní v Šen-čenu továrnu Regner Industries na panely a kompletaci baterií dodávaných na trh pod značkou Gen2. 

V době nedostatku komponentů holding Malina sází na čínské konexe, vlastní výrobu i přímý přístup k dodavatelům. Podle Regnera jsou sklady firmy v Praze a Brně před blížícími se oslavami čínského Nového roku, a tedy i pozastavení produkce v Asii aktuálně plné. Vedle toho připravuje Malina i vznik dalších skladů v Ostravě a Strakonicích.

Podle dat Solární asociace vzniklo v Česku za první pololetí devět tisíc malých solárních zdrojů. Podle odhadů by se jejich počet za celý rok mohl dostat k 30 tisícům. Distribuční společnosti pak za letošek evidují žádosti o připojení celkem 17 gigawattů solárního výkonu. Zdaleka ne všechny tyto zdroje nakonec vzniknou. Aktuální instalovaný výkon solárních zdrojů v Česku však přesahuje sotva dva gigawatty, a růst zájmu je tak enormní.