Má to být jakýsi inkubátor, ve kterém získají menší nadějné české nebo slovenské podniky  kapitál na další rozvoj a postupně se připraví na vstup na pražskou alternativní burzu Start. Alespoň takovou ambici mají zakladatelé speciálního fondu, jejž na tuzemském trhu právě rozjíždí.

Fond se jmenuje Fundamentiq a u jeho zrodu stáli Tomáš Morava, zakladatel liberecké poradenské společnosti Liftia, a správce fondů Evermore Capital Management. Morava působil 12 let v investiční skupině Expandia a pak pracoval téměř čtyři roky pro Jablotron, kde byl investičním ředitelem. Evermore, která spravuje fondy kvalifikovaných investorů, založili Jan Zuska a Tomáš Provazník, manažeři se zkušeností z privátního bankovnictví, například ze švýcarské investiční banky UBS.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle iniciátorů projektu je cílem rozhýbat akciový trh s malými firmami a  vytvořit nové příležitosti k investování pro movité Čechy.  Pro vlastníky firem to zase bude znamenat další možnost, jak získat nový kapitál. Mohou část podílu prodat do fondu a vyhnout se tak často svazující spolupráci s privátními investory či venture kapitálovými fondy. Fundamentiq poskytne peníze na urychlení růstu a nabídne i poradenství s obchodem a finančním řízením. Firmy se tak jeho prostřednictvím připraví na vstup na alternativní akciové tržiště Start, které funguje pod pražskou burzou už pět let.

Fundamentiq již získal registraci u České národní banky a 1. dubna začne oslovování investorů, aby do něj vložili peníze. Morava řekl HN, že plán je už letos získat do fondu od movitých soukromých investorů, fondů a institucí kolem 100 milionů korun a koupit podíly ve čtyřech nebo pěti firmách. Později by fond mohl mít od investorů až 250 milionů a podíly asi v deseti firmách.

Podle Moravy a Provazníka je vznik fondu reakcí na poptávku mezi investory, kteří se hlásí s tím, že by chtěli zhodnocovat peníze vstupem do nadějných tuzemských firem ve velmi rané fázi. Je ale také reakcí na zájem samotných společností o Start. Některé tyto podniky ale na vstup na burzu, označovaný jako IPO, ještě nejsou zralé.

„Bavíme se asi s dvaceti firmami. Některé jsou na IPO už připravené, ale leckde věříme, že kdyby se se vstupem na burzu ještě počkalo, kdyby se těmto podnikům ještě trochu pomohlo a nalily se do nich nějaké investice, tak třeba do dvou let by jejich vstup na burzu mohl být ještě výrazně lepší,“ řekl Morava. Ten stál také u zrodu Hardwaria, firmy, která na Start vstoupila loni. Jeho společnost Liftia také radila se vstupem na Start výrobci doplňků pro mobily Fixed.zone a pomáhala softwarovému vývojáři eMan s výkupem podílu od Jablotronu. eMan pak vstoupil na Start v roce 2020.

Morava také řekl, že plánem je mít v kupovaných firmách zpravidla minoritní podíly, ale v akcionářské smlouvě bude vždy jasně stanovena podmínka, že podílníci budou firmu směrovat ke vstupu na burzu. Kdyby pak na ni majoritní vlastník nebo zakladatel nakonec vstoupit nechtěl, třeba protože dostal nabídku od strategického partnera, může fond podíl prodat, ale byznysové cíle musí i tak být splněny.

Fundamentiq bude pro Evermore již druhým investičním fondem, po akciovém podfondu Aristocrat. Podle Provazníka už investice do nového fondu zvažují renomovaní tuzemští investoři z řad jednotlivců, podnikatelů i institucí. Fond bude využívat i právních služeb od advokátní kanceláře Havel & Partners. „S myšlenkou privátního fondu zaměřeného na progresivní projekty se plně ztotožňujeme a vnímáme společné synergie, které při zapojení naší společnosti vzniknou,“ napsal zakládající partner Jaroslav Havel.

Co je Start?

Start funguje v rámci pražské burzy už pět let jako alternativní tržiště pro menší nadějné společnosti, které chtějí získat nový kapitál nebo jejichž majitelé chtějí částečně nebo zcela ze stávajícího podnikání vystoupit. Výhodou Startu jsou v porovnání s klasickou burzou menší náklady na vstup a měkčí regulatorní požadavky, například na účetnictví a podobně. Po pěti letech fungování má Start  13 firem, které od investorů získaly v úhrnu bezmála 2 miliardy korun. Loni na trhu debutovalo rekordních pět nových společností – Gevorkian, M&T 1997, Coloseum Holding, Bezvavlasy a Hardwario.

Vznik specializovaného fondu uvítal i generální ředitel burzy Petr Koblic. Řekl, že věří, že se projektu povede přivést na Start nové zajímavé firmy. „Je skvělé, že kolem trhu Start kvasí ekosystém poradců i investorů, kteří mohou dobře sloužit novým emitentům a rozvoji tohoto tržiště. Pro úspěšné fungování jakéhokoliv trhu jsou aktivní investoři i poradci naprosto klíčovou součástí,“ dodal Koblic.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.