To bylo slávy, tweetů a vzletných slov o obraně demokracie, když předseda Senátu Miloš Vystrčil a šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívili Tchaj-wan. Nebo když si Petr Pavel po svém zvolení prezidentem volal s tchajwanskou prezidentkou. Tchaj-wan jako demokracie, která si zaslouží naši podporu, však to znáte. Nechceme to nijak zpochybňovat. Ale působí nanejvýš pokrytecky, když mají čeští politici plná ústa tisíce kilometrů vzdáleného ostrova, avšak k tomu, co se děje v našem bezprostředním sousedství, mlčí. Přiznejme si přitom evidentní fakt, že Polsko je pro nás důležitější než Tchaj-wan.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Polská vláda nechala v parlamentu schválit zákon, který jí, prostřednictvím nastrčené komise, fakticky umožní vyřadit z politického života její soupeře. Spojené státy nebo Evropská komise už výslovně poukázaly na fakt, že pod záminkou boje proti ruskému vlivu se tu ve skutečnosti připravuje zákaz politického působení pro hlavní představitele opozice, a to aniž by dostali možnost odvolat se k soudu. S demokracií to nemá nic společného.

Česko k tomu mlčí. U ODS, která je v Evropském parlamentu spojenkyní polských vládních ultrakonzervativců, to nepřekvapuje. I když takový Miloš Vystrčil nebo premiér Petr Fiala, kteří jinak velmi vlídně mluví o Václavu Havlovi, by se mohli zachovat jinak. Neudělali to – škoda. Šéfku sněmovny Pekarovou Adamovou pochvalme za jasný postoj k destrukci demokracie v Maďarsku, k čemuž jinak čeští vrcholní politici vesměs taky mlčí. Ale čekáme i na to, až se vyjádří k Polsku.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

V době ruské agrese na Ukrajině je jednota Evropské unie klíčová. Není nutné ji bourat nějakým plamenným odsuzováním polské vlády za nepřijatelné věci, které dělá. Ale věřme, že se naplní to, o čem v rozhovoru s HN mluvil šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Jaroslav Zajíček – tedy že prezident Pavel dá Polákům v soukromí jasně najevo svůj nesouhlas s tím, jak doma ničí právní stát. Záhodno by ale bylo, aby to udělal i premiér Fiala a další čeští politici. Strategicky důležité je pro nás Polsko jako země, nikoliv současná polská vláda.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.