Ten moment musel přijít. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je nyní díky svému hrdinnému postoji k ruské agresi po právu hlavní politickou celebritou demokratického světa. O jeho návštěvu stojí každá svobodná země. A je logické, že Zelenskyj přiletěl do Česka, jehož vláda se k ruské agresi postavila příkladně a zejména na jejím začátku patřila mezi klíčové podporovatele Ukrajiny.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zelenský se ve čtvrtek večer setkal s prezidentem Petrem Pavlem, v pátek ráno bude jednat s premiérem Petrem Fialou (ODS). Jeho návštěva Pražského hradu a následně Strakovy akademie je tak vlastně něčím, co si Česko zaslouží. Dá se říct, že ohledně ruské invaze udělal Fialův kabinet všechno správně. A nejde jen o to, že Ukrajině poslal desítky tanků a další těžké zbraně, a to v době, kdy se je velké západní státy dodávat zdráhaly. Jde také o to, že Fiala a jeho ministři se ke konfliktu staví méně vyhroceně, méně konfrontačně než třeba vláda v Polsku nebo v pobaltských státech. Prostě v tomto směru si Fialův kabinet (a premiérův klíčový zahraničněpolitický poradce Tomáš Pojar) zaslouží jedničku s hvězdičkou.

Ukrajina, Rusko a vůbec zahraniční politika je ovšem tou jedinou oblastí, za niž bychom současné české vládě mohli nejvyšší známku přiřknout. Jinak je to vesměs zmar a chaos, jak nedávno v neformálním rozhovoru s autorem tohoto článku poznamenal jeden respektovaný odborník, který v dobrém přesvědčení vstoupil do služeb současné pětikoalice. A teď se nestačí divit.

To, jak vláda patlá třeba úsporné rozpočtové balíčky, jsme v HN popsali mnohokrát. A tak je vlastně Zelenského návštěva pro český kabinet vítanou politickou i marketingovou vzpruhou. Mluvit v souvislosti s tragickou válkou o marketingu je samozřejmě nemístné. Ale také tento aspekt nynější dění prostě a jednoduše má.

Těžko existuje něco, co by ukrajinský prezident a český premiér museli bezpodmínečně probrat osobně mezi čtyřma očima, co by nemohli svěřit zabezpečenému telefonu nebo přenechat svým nejbližším spolupracovníkům. Budou se bavit například o nadcházejícím summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu, od něhož si Ukrajina slibuje jasný příslib budoucího členství. To ale z českého pohledu není nijak sporná záležitost – Praha ukrajinské ambice plně podporuje. Zelenského návštěva české metropole je tedy především symbolická – jde o poděkování Čechům za podporu a o zdůraznění vzájemné blízkosti a shody. Je to zcela v pořádku a namístě.

Když to personifikujeme, tak Fiala vlastně teď potřebuje Zelenského víc než Zelenskyj Česko. Ukrajina nyní dostává spoustu moderních západních zbraní, Česko už v zásadě poslalo vše, co mohlo. Český kabinet je doma podle průzkumů značně nepopulární, podpora opozice, zejména hnutí ANO, roste. Klesla i podpora Čechů Ukrajině, ale pořád je výrazně vyšší než zmíněná podpora vlády. S tím, jak se kabinet k ruské agresi postavil, je tedy spokojena i značná část lidí, kteří pětikoalici nefandí.

Politicky vzato je pro Fialu výhodné, když veřejnou debatu prostřednictvím Zelenského návštěvy Prahy aspoň načas zase ovládá Ukrajina a ruská agrese, a nikoliv třeba škrty či inflace. Opět: není to cynismus, tento aspekt prostě nelze od politiky, při vší tragičnosti toho, co Ukrajinci zažívají, zcela oddělit.

Jak bylo řečeno, Fiala zaslouží pochvalu nejen za okamžitou pomoc Ukrajině bezprostředně po zahájení ruské agrese, ale celkově za to, jak ke konfliktu přistupuje. Polský premiér Mateusz Morawiecki nebo někteří vrcholní politici z pobaltských států si nedokážou odpustit poučování a někdy až nemístné peskování Němců, Francouzů, ale také Američanů.

Ti se jistě ohledně Ruska velmi mýlili, nicméně chyb se vyvaroval málokdo – takoví Poláci udělali před invazí pro snížení své energetické závislosti na Rusku pramálo (podobně jako Češi). Navážet se do Emmanuela Macrona či Olafa Scholze je proto jednak neužitečné, jednak to pouze kalí vztahy mezi západními zeměmi v okamžiku, kdy je udržení jejich jednoty klíčové.

Z Prahy povýšené moralizování z úst rozhodujících politiků neslyšíme a to je dobře. Fiala nebo prezident Petr Pavel si odpustili také nesmyslné výroky o tom, že válka nemůže skončit, dokud nebude Vladimir Putin postaven před mezinárodní soud, což slýcháme z Pobaltí.

Česká vláda prostě ve vztahu k ruské agresi zvolila postoj, v němž je hodně podpory Ukrajiny a Ukrajinců a málo laciných a vztahy mezi spojenci narušujících gest. Je to něco, na co můžeme být jako občané Česka právem hrdí.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist