Klasická kancelářská práce od devíti ráno do pěti odpoledne postupně mizí. Pokud mají lidé tu možnost, uzpůsobují stále více práci svému životu. Nejčastěji tak během dne pracují ve třech blocích. Po ranním a poobědovém soustředění přichází třetí nával produktivity až ve večerních hodinách. A mezitím stihnou například jít cvičit nebo trávit čas se svými dětmi.

Tyto tři vrcholy produktivity (triple peak day) potvrdila data společnosti Microsoft, která analyzovala aktivitu lidí užívajících jejich produkty, zejména aplikaci Teams. Zatímco dříve byla většina lidí produktivní ve dvou fázích dne, a to kolem 11. hodiny dopoledne a třetí hodiny odpoledne, v posledním šetření se přidal další moment. Třetina lidí dokončovala práci na počítači až před spaním, a to zejména kolem 10. hodiny večer.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Poprvé tento třetí vrchol produktivity zaznamenali v covidové době, kdy se kancelářské práce přesunuly domů. Už na začátku pandemie Microsoft pozoroval zvýšenou aktivitu lidí v aplikaci Microsoft Teams mezi šestou a osmou hodinou večer. Podle novějších dat společnosti se ale zdá, že si zaměstnanci návyk ponechali i po návratu do kanceláří.

Například v pojišťovně Direct pracují na přesně dané směny pouze operátoři na linkách a terénní pracovníci, kteří se věnují klientům. Zbytek zaměstnanců si může organizovat práci podle sebe. „Klidně se děje, že si jdou kolegové po obědě společně zaběhat. Nebo tráví část odpoledne doma s dětmi a pak jsou zase večer na příjmu,“ říká mluvčí pojišťovny Nela Maťašeje.

Režim tří vrcholů produktivity je celkem běžný například i u zaměstnanců operátora Vodafone. V developerské společnosti Skanska se zase setkávají s tím, že někteří zaměstnanci dohání práci v brzkých ranních hodinách.

Dobře uplatnitelný je tento způsob práce zejména v technologických firmách. „Okolo páté hodiny už v kanceláři moc lidí nepotkáte. Naopak po osmé hodině se z domu připojí slušná část z nich,“ říká Václav Prak, šéf marketingu technologické firmy Raynet. Dodává, že práce po večerech je dobrovolná.

Posun pozorují podle deníku Wall Street Journal i manažeři velkých amerických firem. Doba mezi čtvrtou a šestou hodinou odpoledne se podle nich postupně stává novou „mrtvou zónou“, kterou byl dříve večer. Sami se tomuto tempu přizpůsobují například tak, že na tuto dobu neplánují žádné mítinky, které stejně nemívaly příliš velkou účast.

Výzkumníci z Microsoftu věří, že tento způsob práce může pomoci snížit množství stresu, kterému je zaměstnanec každodenně vystavovaný. Pro člověka totiž není přirozené se po tak dlouhou dobu soustředit a nedostatečný odpočinek výkonu prokazatelně škodí.

„Každý máme omezené zdroje pozornosti, schopnosti zpracovávat informace a pracovní paměti. Když je používáme, ale nedoplňujeme, tak dojdou. Potřebujeme mezitím regeneraci,“ potvrzuje psycholožka Zuzana Jochmannová, která pracuje ve společnosti Soulmio, pořádající programy péče o duševní zdraví pro firmy. Ty se tak podle ní snaží spíše než na počet odpracovaných hodin dívat na konkrétní výsledky, které daný zaměstnanec má.

Ne všechny firmy ale nový přístup vítají. „Nejlepší věci podle nás vznikají v týmech, které se osobně potkávají každý den v kanceláři – svobodě fandíme, rozdělování pracovní doby na speciální bloky ale už tolik ne,“ říká Marek Vašíček, spoluzakladatel platformy pro tradery FTMO. Podle něj je podobně flexibilní přístup práce vhodný jen pro velmi organizované lidi.

Podle expertů z Microsoftu je rizikové zejména to, zda se zaměstnancům podaří oddělit od sebe čas, kdy pracují a kdy odpočívají. „Musíme se ptát, jestli je to více o flexibilitě nebo o tom, že už práce zasahuje do něčího osobního života,“ říká Shamsi Iqbalová, členka výzkumného týmu Microsoftu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.