Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a společnost System Servis si v poslední době nemohou přijít na jméno. Opavská firma se cítí dotčena Bartošovým tvrzením, že podáním stížnosti k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) účelově blokuje výběrové řízení na dodavatele systému pro digitalizaci stavebního řízení . Označil ji za pouhého dodavatele tiskáren a serverů s tím, že se ani soutěže nezúčastnila. System Servis oponuje, že do soutěže nešla právě kvůli netransparentním podmínkám výběrového řízení. A antimonopolní úřad jí dává v některých bodech za pravdu.

Novela stavebního zákona uvádí, že od 1. ledna příštího roku se spustí digitalizace stavebního řízení u takzvaných vyhrazených staveb, jako jsou dálnice, mosty či plynovody, od července pak u všech ostatních případů. Nyní to ale vypadá, že se termín nestihne, protože výběr dodavatele systému vázne.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že už v červnu vybralo vítěznou firmu. Další postup však zarazil ÚOHS na základě stížnosti společnosti System Servis. „Je tragikomické, že firma, která zatím jen dodávala tiskárny nebo servery, může blokovat zakázku klíčovou pro celý stát. Digitalizace má podle nového stavebního zákona potenciál urychlit stavební řízení v průměru o několik let,“ prohlásil Bartoš v tiskové zprávě. Námitky pak MMR považuje za záměrné zdržování uzavření smlouvy s řádně vysoutěženým dodavatelem, jehož jméno zatím údajně nemůže zveřejnit. 

Proti tomu se ale System Servis ohrazuje s tím, že na trhu působí 27 let a poskytuje zákazníkům komplexní dodávky jak hardwaru, tak softwaru. „Tvrzením pana ministra Bartoše, že jsme společnost, která zatím jen dodávala tiskárny nebo servery, a že se z naší strany jedná o účelové zdržení celého procesu, se cítíme značně dotčeni a poškozováni,“ uvedl pro HN advokát společnosti Milan Bartoň.

Podle něj společnost zvažovala účast na veřejné zakázce spolu s dalšími partnery. Po seznámení se se zadávací dokumentací a podmínkami dodávky však od záměru ustoupila. „Zadávací podmínky jsou absolutně nepřiměřené a nestandardní a není možné nabídku za těchto podmínek podat,“ uvedl Bartoň. Jednalo se podle něj zejména o nereálný a neurčitý harmonogram plnění, který byl neproveditelný již v době zahájení zadávacího řízení. „Dále se jednalo o diskriminující a omezující podmínky pro dodávku technologií a pro využití takzvaného standardního softwaru, stejně tak jako celková netransparentnost zadávacího řízení.“

Firmy údajně ještě před podáním nabídek při seznamování se se zadávací dokumentací MMR opakovaně upozorňovaly, že je potřeba zadávací dokumentaci upravit, a žádaly prodloužit lhůty pro podání nabídek. „MMR však všechny žádosti zcela ignorovalo,“ řekl Bartoň. To byl nakonec také důvod, proč se firma do výběrového řízení nepřihlásila a podala stížnost na ÚOHS.

Ten jí dává částečně za pravdu. HN mají k dispozici rozhodnutí úřadu o zastavení řízení. V 84stránkovém dokumentu úřad uvádí, že resort měl podle zákona lhůty prodloužit. „Zadavatel k prodloužení lhůty pro podání nabídek, tedy k nápravě svého nezákonného postupu, z nepochopitelných důvodů nepřistoupil,“ uvádí úřad ve své zprávě.

Bartošův úřad uvádí, že výrok je potřeba „číst v kontextu celého textu rozhodnutí“. „ÚOHS v něm vysvětluje, že toto pochybení ministerstva nemohlo mít žádný vliv na výběr dodavatele,“ uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Waleczko.

Prodloužení lhůty pro podání nabídek o několik pracovních dnů by podle něj nemohlo rozšířit okruh možných účastníků zadávacího řízení. „Vzhledem k tomu ÚOHS neuložil nápravná opatření a více se tím nezabýval,“ dodal mluvčí. Úřad podle něj došel pouze u dvou bodů k závěru, že mohlo dojít k porušení transparentnosti výběrového řízení, konkrétně se to týká podmínek pro používaný software a takzvané akceptační lhůty.

ÚOHS také v rámci šetření oslovil více než dvacet potenciálních dodavatelů s dotazy, jak hodnotí výběrové řízení. Řada z nich uvedla, že zadávací podmínky jsou nestandardní a nepřiměřené, a že právě jejich nastavení ze strany MMR bylo důvodem, proč se nakonec rozhodli nabídku nepodat. „Ministerstvo vytváří nesmyslně problémy při zadávání veřejných zakázek na digitalizaci stavebního řízení. Zadavatel nemá zkušenost s vývojem a podporou AIS stavebních úřadů,“ cituje například zpráva úřadu vyjádření firmy VITA software.

Podle Bartoně se tak společnost za celou svoji existenci nesetkala s tak špatně připravenými zadávacími podmínkami. „Tento náš předpoklad byl potvrzen i advokátními experty z oboru informačních technologií a veřejných zakázek, kteří se také nesetkali s takto nekvalitně vypracovanou zadávací dokumentací,“ řekl pro HN.