Výroba v cihelně v pražských Štěrboholech se za necelé dva týdny zastaví. „Odstávku máme každou zimu, takže to není nic neobvyklého,“ říká obchodní ředitel stejnojmenné společnosti Cihelna Šterboholy Jan Fiala. Kdy se produkce v podniku s více než devadesátiletou tradicí znovu rozběhne, je však nejisté. „Teď jde o to, kdy zboží, které už máme vyrobeno a uskladněno na dvoře, najde svého zákazníka. A to je otázka, kterou nedokážeme predikovat,“ vysvětluje Fiala.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Náročná a nejistá zima čeká letos všechny cihláře. Sklady mají plné a jejich zboží aktuálně téměř nikdo nekupuje. Výstavba domů a bytů v Česku po covidovém boomu kvůli vysokým úrokovým sazbám hypoték zamrzla a firmy se tak po letech, kdy jim tržby i zisky rostly o desítky procent, musí výrazně uskromnit. Někteří hráči na trhu letos čekají propad poptávky v porovnání s loňskem o více než polovinu.

Z byznysu s cihlami se navíc podobná krize může brzy přelít také do ostatních sektorů, které na hrubou výstavbu v řetězci prací navazují. „Jsou to spojené nádoby. Není-li víc konstrukcí domů, není ani víc střech. Dále navazují instalatéři, výrobci oken či sanity, kterým ještě zakázky dobíhají, což může trvat rok a půl. Dá se ale čekat, že někteří ochlazení poptávky poznají už v příštím roce,“ odhaduje Fiala, který je zároveň členem představenstva Cihlářského svazu Čech a Moravy.

Například společnost Heluz výrobu ve svých továrnách v předchozích dvou letech ani jednou nezastavila. Letos nicméně stojí už podruhé. „V jarních měsících byly všechny závody odstaveny v průměru čtyři měsíce a v té době jsme udělali veškeré nutné opravy a investice. Nynější odstávky již nejsou technologické, ale vynucené zamrzlým stavebním trhem,“ říká generální ředitel Heluz Group Jan Smola.

Společnost vyrábí v tuzemsku cihly v Dolním Bukovsku, Hevlíně a Libochovicích. „V těchto lokalitách máme celkem šest provozů a vzhledem k současné situaci plánujeme v zimě odstavit minimálně pět z nich. Aktuálně jsou již tři odstaveny. To, jestli se podaří udržet provoz na posledním z nich, bude záležet na dalším vývoji tržní situace,“ uvádí Smola s tím, že odstávka fabrik bude trvat minimálně celou zimu.

Už na podzim podnik propustil desítky zaměstnanců. Šéf firmy nevylučuje, že další propouštění může přijít v příštím roce.

Počet pracovníků snižuje také největší výrobce pálených cihel v Česku, společnost Wienerberger. V Týně nad Vltavou propustil 35 z 54 zaměstnanců a v Hranicích na Moravě přišlo o práci 24 lidí. Firma letos v zimě zastaví výrobu v osmi z celkových devíti tuzemských závodů. Odstávka má trvat dva až tři měsíce. V provozu zůstane pouze Cihelna Kinský v Kostelci nad Orlicí, která už má technologickou odstávku za sebou.

„Do režimu dlouhodobé odstávky přechází výrobní závod Týn nad Vltavou. Zásadním důvodem pro toto rozhodnutí byl ne příliš pozitivní vývoj na trhu stavebních materiálů a snížení poptávky po výrobcích uvedeného závodu,“ uvedl na začátku listopadu jednatel a generální ředitel společnosti Kamil Jeřábek.

U ostatních provozů uvádí Jeřábek jako hlavní důvod potřebu provést v nich nutnou údržbu. „Jde o běžnou praxi, která byla v posledních letech narušena vysokou poptávkou po stavebních materiálech,“ tvrdí Jeřábek.

Doba, na kterou letos firmy výrobu cihel zastaví, zřejmě ale úplně běžná není. „Odstávky zpravidla probíhaly od poloviny prosince do konce ledna. Čili standardem bylo 45 dní, pokud se nejednalo o výjimky v souvislosti s instalací nových technologií. Letos se tato doba protáhne na zhruba 120 dní,“ uvádí pod podmínkou anonymity člověk, jenž dlouhodobě podniká ve stavebnictví.

Kromě slabé poptávky po stavebninách komplikují výrobcům zdiva situaci také vysoké náklady na energie. „V porovnání se situací před dvěma lety jsou minimálně na dvojnásobku, a to ani nemluvím o návrzích Energetického regulačního úřadu a vlády na zvýšení poplatků za obnovitelné zdroje energie a distribuci. To jsou všechno náklady, které se budou muset promítnout do cen výrobků. A zaplatí je spotřebitel v situaci, kdy zde máme pokles trhu o přibližně 50 procent,“ říká šéf Heluzu Smola.

Právě drahé energie podle výrobců cihel způsobují, že nyní nemohou na výrazný propad poptávky reagovat zásadnějším zlevněním cihel, což by zájem zákazníků mohlo částečně opět zvýšit.

Razantní meziroční pokles tržeb cihlářů je ale způsoben i tím, že jde o srovnání s dobou, kdy se většině podniků ve stavebnictví rekordně dařilo. Například Wienerberger v roce 2022 utržil 4,8 miliardy. V porovnání s rokem 2019 jde o nárůst o třetinu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.