Protest českých zemědělců, hlásá plakát na pondělní demonstraci proti Green Dealu, tedy plánu na snížení emisí v Evropě. Sdružení My zemědělci hrozí, že kvůli „likvidaci“ českého zemědělství zablokují pomocí traktorů celou Prahu. Jenže většina českých zemědělců se od protestů distancuje a tvrdí, že s akcí nechtějí mít nic společného. Vadí jim, že za ní stojí lidé spjatí s dezinformační scénou.

Od demonstrace se distancuje například Asociace soukromého zemědělství. „Takové akce nejsou v zájmu sedláků. Myslíme, že to jsou aktivity, které mají za cíl rozkolísat zavedené demokratické struktury,“ uvádí předseda asociace Jaroslav Šebek.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle něj za chystanými pondělními protesty stojí česká dezinformační scéna. „Je to koneckonců i vidět na jejich požadavcích, kdy chtějí například nastolit vládu odborníků bez současných parlamentních stran. To je destrukce politického systému,“ vysvětluje Šebek, proč se asociace od akce distancuje.

Podobně se vyjádřila také Agrární komora, která se odmítla k akci připojit. Výhrady proti organizátorům akce má i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten jim také vyčetl spojení s dezinformační scénou a odmítá s nimi jednat. 

Bližší pohled na organizátory akce ukazuje, že se skutečně jedná také o lidi nespokojené s vládou. Jedním z nich je například Otakar Březina, starosta Kozojídek, který, stejně jako většina dalších organizátorů, sám v zemědělství vůbec nepodniká.

Ten se účastnil anticovidových setkání a v minulosti vystupoval i na demonstracích protivládního hnutí PRO Jindřicha Rajchla na Václavském náměstí. „Že jsem spojován s dezinformační scénou, jsem zaznamenal, ale nechápu proč,“ říká Březina.

Účast na proticovidových setkáních podle něj ještě nemusí znamenat šíření dezinformací, protože zatím nikdo nevysvětlil, jak to bylo s covidem. „Ale nikdy jsem covid nepopíral.“ Zároveň upozorňuje, že s Rajchlem se názorově rozešel už v listopadu.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Další z organizátorů je Zdeněk Jandejsek ze zemědělské společnosti Rabbit. Ten je z organizátorů největší podnikatel v zemědělství. Jde o velkého odpůrce Green Dealu. Jandejsek dostává prostor v Parlamentních listech, které kritici označují za dezinformační médium. Loni vystoupil z Agrární komory, kterou i v minulosti řídil, protože údajně málo tlačila na vládu.

Tvrdí, že Česko jde kvůli politice vlády Petra Fialy (ODS) cestou k hladomoru, za což na demonstracích stran hnutí PRO sklízí velký potlesk. Aby lidem ukázal, za jaké ceny musí obchodům čeští farmáři prodávat své výrobky, spojil se před posledními sněmovními volbami s hnutím SPD Tomia Okamury a na jeho jarmarku prodával levné potraviny.

Svým odporem ke Green Dealu se netajil ani na tiskové konferenci k chystané akci. „Je to ta nejnesmyslnější věc, která likviduje zemědělství celé Evropy,“ uvedl s tím, že záměr EU tlačí zemědělce ke snížení produkce. Zároveň zpochybnil informace o rostoucí koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře. „Není to pravda, my CO2 potřebujeme a mluvíme o tom, že ho máme moc. Jsou to hlouposti.“

Spoluorganizátor akce a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek však odmítá, že by se spojil s dezinformační scénou. „Připadá mi to jako za minulého režimu, když se lidem lepily na čela nálepky,“ zlobí se.

Akce My zemědělci není jediný protest, který Česko v nejbližších dnech čeká. Agrární komora oznámila, že se připojuje k dalším východoevropským zemím, které chystají protesty na 22. února. V tento den mají zemědělci vyjet do ulic a blokovat hraniční přechody. Důvodem je nesouhlas s agrární politikou Evropské unie.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.