Francouzský ministr průmyslu Roland Lescure podle svých slov nikdy nedával rozhovor v pozoruhodnějších prostorách. Schůzka se uskutečnila v obřím, ovšem úplně prázdném sále Veletržního paláce. Právě tam totiž končila úterní návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Praze, kterého Lescure doprovázel. Pochvala prostor Národní galerie byla myšlena upřímně. Lescure instruoval svůj tým, aby pořídil fotografie pro potřeby sociálních sítí. A nezvykle upřímný byl při rozhovoru i u citlivých otázek jaderného tendru a četných problémů francouzské energetiky, na které jiní řečníci obvykle odpovídají předem naučenými fádními floskulemi.

Méně překvapivé je, že podle ministra jsou veškeré minulé chyby už překonány a do budoucna hledí s neskrývaným optimismem. Má k tomu důvod. Macron do Prahy přivezl nejen smlouvu na obohacování uranu pro Dukovany, ale především francouzskou vizi celoevropského jaderného průmyslu, který staví elektrárny jako na běžícím pásu a jehož jsou české firmy pevnou součástí. 

Prezident Macron ve svém proslovu na Česko-francouzském jaderném fóru v Rudolfinu zmínil možnost financování jaderných projektů z evropských peněz. Je něco takového vůbec reálné?

Doufáme v to, protože jak zmiňoval prezident, jde o velký strategický projekt, ve kterém Francie i Česko vidí cestu pro urychlení zelené transformace, cestu tvorby pracovních míst, ale také cestu pro posílení suverenity a nezávislosti. Takže je to velmi důležité pro nás i pro českou vládu. Nedávno jsme se setkali s kolegou Jozefem (Síkelou, ministrem průmyslu a obchodu ČR) v Bruselu s dalšími členy nukleární aliance a rozhodli jsme, že začneme přemýšlet o tom, jak by mohla Evropa lépe financovat jaderné provozy, výrobu a investice.

Evropská investiční banka (EIB) jaderné investice v minulosti financovala. Dnes už to téměř nedělá, ale je to jedna z možností. Tou druhou jsou takzvané projekty společného zájmu (IPCEI). Cest, jak to udělat, je několik a státní pomocí, financováním skrze EIB, IPCEI nebo cokoliv jiného, je rozhodně třeba se zabývat.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • S jakou vizí jaderné energetiky Francie přichází.
  • Jak zareagovala na problémy na vlastních elektrárnách i těch, které stavěla.
  • Proč podle ministra není problém, že Francie spolupracuje při výrobě paliva s Ruskem.
  • Jak chce země změnit trh s obohacováním uranu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.