Europoslanec ODS Alexandr Vondra má, vzhledem ke své politické zkušenosti a rozhledu, stále schopnost pojmenovat problém jednoduše a jasně. Tedy když se skutečně zamyslí nad tím, co říká a netrousí nesmysly, jakože za páteční výpadek proudu na velké části českého území mohla klimatická politika Evropské unie. Vondra teď přesně vystihl problém, který má evropská pravice. Kvůli tomuto problému je jen málo pravděpodobné, že by v dohledné době mohla dominantním způsobem ovlivňovat dění v EU. I když by k tomu, čistě matematicky, mohla mít dostatek hlasů.

„Mají IQ tykve,“ prohlásil Vondra velmi lapidárně o svých pravicových spojencích v Evropském parlamentu. Reagoval tak na jejich výzvu vyslovit nedůvěru předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, a tím odvolat komisi jako celek. Europoslanci o tom budou hlasovat ve čtvrtek. Za výzvou stojí rumunská strana AUR, která je stejně jako česká ODS v Evropském parlamentu členem konzervativní frakce ECR. IQ tykve tedy podle Vondry mají blízcí spojenci jeho vlastní strany.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Je to naprostá pravda. Nejde ani tak o to, že snaha odvolat von der Leyenovou je jen politickým divadlem, které nemá šanci na úspěch – nutná dvoutřetinová většina se určitě nenajde. Politika ovšem často je o gestech, takže zbytečnost tohoto hlasování sama o sobě není argumentem pro to, aby se nekonalo. Důležitější je něco úplně jiného.

V loňských volbách do Evropského parlamentu oslabili socialisté, Zelení a liberálové a posílila pravice. A to od umírněného pravého středu, který představuje Evropská lidová strana (EPP), nejmocnější frakce v europarlamentu, po konzervativce z ECR až po krajní pravici. Ta obsahuje řadu lunatiků, jako je německá Alternativa pro Německo (AfD) nebo česká SPD Tomia Okamury. Pro normální politickou práci jsou tyto radikální strany nepoužitelné. Otazník visí nad frakcí Patrioti pro Evropu, kam přešlo hnutí ANO. Patrioti na jednu stranu pláčou, že je parlamentní mainstream ignoruje, na stranu druhou neprojevili moc snahy chovat se konstruktivně, aby k ignoranci nebyl důvod. ECR naproti tomu sama sebe označuje za skupinu, která konstruktivní je, a mluví o tom, že by se její europoslanci měli společně s nejsilnější EPP stát základem pro vznik pravicové většiny. Jejím úkolem by bylo, mimo jiné, podstatně zmírnit Green Deal. EPP už ukázala, že k tomu je otevřená.

No a do toho přichází část ECR s návrhem na shození Evropské komise, jejímž základem jsou právě politici z EPP. Patří k nim i Ursula von der Leyenová. ECR tedy vlastně zároveň říká: pojďte s námi spolupracovat, ale chceme vás odvolat.

Vondra škodlivost tohoto kroku pro kredibilitu své frakce chápe. A chápe to i šéf celé frakce ECR, italský europoslanec Nicola Procaccini, jehož domácí stranickou šéfkou je italská premiérka Giorgia Meloniová. „Někteří lidé bohužel rádi prohrávají, a to jak doma, tak tady,“ prohlásil na adresu svých vlastních kolegů z ECR, kteří hlasování o odvolání von der Leyenové vyvolali.

Je to přesně tak: pokud chcete mít vliv, musíte ukázat ochotu spolupracovat. Samozřejmě můžete jen křičet, že všichni ostatní jsou blbci. Ale pak se nesmíte divit, že s vámi ti ostatní nespolupracují. A vám zbývá jen ten křik, nikoliv schopnost něco ovlivnit.

Vznik případné pravicové většiny v Evropském parlamentu by prospěl celé EU. Zahrnovala by EPP, ECR, větší část Patriotů pro Evropu a část liberálů. Pokud by vznikla, znamenalo by to, že se vyhraněně pravicové síly vzdaly taktiky pouhého protestu a začaly něco dělat. A skončila by dlouholetá praxe, kdy europarlament, který musí schválit drtivou většinu norem, z nichž se pak stávají společná evropská pravidla, ovládá stále stejná velmi široká koalice sahající zpravidla od Zelených až po pravý střed. Což postupem času posiluje extrémy.

Střídání u moci – tu pravicovější, tu zase levicovější většina – unie potřebuje, současná praxe jen podporuje tvrzení, že v EU není možné nic změnit. Žel, ti, kteří taková tvrzení nejčastěji vykřikují, pak bývají těmi, kdo ukazují, že s nimi prostě spolupracovat nelze, protože je zajímá jen protest.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist