Většina hotelů letos zaznamenala meziroční pokles tržeb na jeden pokoj v rozmezí 20 až 35 procent. Důvodem je úbytek hostů v důsledku krize a s tím související snížení cen ubytování. Vyplývá to z průzkumu Asociace hotelů a restaurací pro ČTK. Podle hoteliérů jde o nejhorší sezonu za deset let.

Českým hotelům ubyli především Němci, Angličané, Irové, Nizozemci, Japonci, Američané, Španělé a Brazilci. Nabídka převyšuje poptávku ve většině regionů už od loňského roku, nejvíce je to vidět v Praze, která má více hotelů než například větší Vídeň.

Výsledky průzkumu potvrzují hoteliéři. "Obsazenosti se propadávají o zhruba 18 procent, ceny se propadávají o deset až 11 procent. Což dává celkový propad asi 28 procent v porovnání s loňským rokem," uvedl šéf luxusního hotelu Le Palais Prague Jiří Gajdošík.

Hotely si podle průzkumu vesměs hlídají kvalitní personál a snaží se držet zaměstnanost, náhradu za odchozí pracovníky však nehledají. Le Palais musel dokonce sáhnout k propouštění. "Bylo to nutné, jinak to bohužel nejde," uvedl Gajdošík.

Hotel InterContinental očekává celoroční pokles počtu hostů do deseti procent. Situaci vylepšují podle mluvčí Petry Kazdové prázdniny, ve druhém čtvrtletí byl naopak pokles největší.

Smíchovskému andel's Hotel hosté neubyli - Čechů jezdí dokonce o 12 procent více než loni, tržby se však snížily. "Skladba hostů z turistického segmentu je letos jiná vlivem ekonomické krize a dalších faktorů, jako je třeba mexická chřipka," uvedla zástupkyně hotelu Dana Tomášová. U některých národností, například Američanů či Španělů, je pokles téměř poloviční.

Kromě hotelů turisté opomíjejí i památky. Pražské informační službě, která spravuje například mostecké věže na Karlově mostě, Petřínskou rozhlednu nebo kostel sv. Mikuláše, klesla za první pololetí návštěvnost meziročně téměř o 59 tisíc lidí. Návštěvnost klesala především na přelomu zimy a jara. V červnu už byla srovnatelná s loňskem.

Turistika a cestovní ruch vytváří v Praze podle vedení města zhruba 100 tisíc pracovních míst a tvoří 25 procent pražského hrubého domácího produktu. Na HDP celé ČR se cestovní ruch podílí necelými čtyřmi procenty.