Obchodníci se bojí prudkého propadu cen ropy. Kontrakty, které je mají chránit právě před prudkým zlevněním černého zlata, jsou totiž nyní podle agentury Bloomberg nejdražší v historii. Rozdíl mezi cenami opcí sázejících na zlevnění ropy a těch, které sázejí naopak na její zdražení, narostl na rekordních 10 procent.

"To jen dokazuje, jaký na trhu panuje strach. Když je cena opcí sázejících na zlevnění vysoko, pokles ceny zpravidla skutečně přijde. A teď jsou tyto opce dokonce rekordně drahé," říká analytik francouzské banky BNP Paribas Harry Tchilinguirian.

Argumenty pro zlevnění ropy

14 %
O tolik jsou nyní zásoby ropy v USA vyšší než před rokem.

600 tisíc barelů
O tolik nyní vytěží ropný kartel OPEC v průměru denně více, než činí světová spotřeba.

Důvody těchto obav jsou dva. V USA, které spotřebují nejvíce ropy na světě, od loňska prudce narostly její zásoby. Ty jsou nyní oproti loňskému září vyšší o 14 procent.

Na druhou stranu však Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dál pumpuje černé zlato na trh a denně ho vytěží v průměru o 600 tisíc barelů více, než se spotřebuje. Vyplývá to z údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

"Pokud má být někdy správný čas pro pokles cen ropy pod 60 dolarů za barel, je to právě teď. Bylo velmi slabé léto, a zásoby benzinu jsou proto nyní vyšší než před začátkem prázdnin," přidává se k názoru obchodníků na komoditních trzích prezident americké poradenské firmy Schork Group Stephen Schork. Díky náznakům, že se světová ekonomika dostává z recese, vyrostla cena ropy letos již o 76 procent ze 40 na více než 70 dolarů za barel. Tam se ale její růst zatím zastavil. Včera se cena ropy vrátila pod sedmdesátidolarovou hranici na 69,9 dolaru za barel.

Do konce roku však může být cena i poloviční. "Na trhu je mnoho ropy, kterou ale nikdo nebude kupovat. Do konce roku čekám propad ceny až k hranici 30 dolarů za barel," předpovídá například profesor univerzity v Calgary Philip Verleger.

Úplně opačný pohled na věc mají ale ti, kdo na drahé ropě vydělávají - tedy ropné firmy a představitelé zemí, které ropu těží. Podle saúdského ropného ministra Alího Nuajmího teď totiž nikoho nezajímá, že jsou zásoby ropy v USA vysoké. "Všechno je otázkou ekonomického růstu, a pokud bude světová ekonomika oživovat, porostou i ceny ropy. Bez ohledu na zásoby," tvrdí Núajmí.

Ropný kartel OPEC, jehož největším členem je právě Saúdská Arábie, těží v současnosti o 1,2 milionu barelů ropy denně více, než je schválená kvóta 24,8 milionu barelů.

Podle šéfa francouzského ropného gigantu Total Christopha de Margerie hrozí světu úplně opačný problém, než čekají obchodníci. Cena ropy podle něj může vystřelit zpět nad sto dolarů, kam se dostala na začátku roku 2008. V důsledku nízkých investic do těžebních zařízení a výzkumu se totiž budeme potýkat s nedostatkem ropy.



VAROVÁNÍ

Šéf francouzského ropného gigantu Total Christophe de Margerie na rozdíl od obchodníků čeká, že ropa podraží. "Pokud nyní nezačneme více investovat do těžby ropy, nastane problém. Za dva tři roky bude pozdě. Zásoby ropy tu jsou, ale bez investic se nedostanou na trh."
FOTO: REUTERS

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist