Zatímco v druhé polovině loňského roku euro prudce posilovalo, na začátku letošního roku naopak ztrácí. Společná evropská měna má za sebou vůbec nejrychlejší propad vůči dolaru za posledních deset měsíců. Analytici předvídají, že kurz eura bude dále slábnout.
Od konce listopadu oslabilo euro k americké měně o osm procent na 1,393 dolaru za euro. Od překonání jeho sedmiměsíčního minima ho včera "zachránily" jen lepší údaje o evropském průmyslu. Z oslabování eura letos profitují všechny nejčastěji obchodované měny kromě brazilského realu. Vůči euru posiluje i česká koruna. Od začátku letošního roku posílila o 1,5 procenta na 25,96 koruny za euro.
Kurz eura doplácí zejména na vysoké zadlužení některých zemí eurozóny. Hlavně Řecka, jež nastřádalo dluhy ve výši 254 miliard dolarů. Navíc ani hospodářské oživení eurozóny nebude tak rychlé jako "u konkurence".
Podle odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg se předpokládá, že eurozóna letos poroste o 1,2 procenta. Oproti tomu má ekonomika USA vzrůst o 2,7 procenta a japonské hospodářství může posílit o 1,35 procenta. "Je vidět, že USA se daří lépe zvládat krizi zejména díky homogennosti ekonomického prostředí a pravděpodobně se z ní dostanou dříve než Evropa," myslí si i analytik Saxo Bank Martin Kadlec. Propad evropské měny může přitom dál pokračovat. "Euro může ještě dál oslabit. Nepříznivé tlaky způsobené situací v Řecku jen tak neodezní," myslí si Neil MacKinnon, ekonom v investiční společnosti VTB Capital. Podle MacKinnona by se mohlo propadnout dokonce na hodnotu 1,2 dolaru za euro. Takový kurz naposledy platil v březnu 2006.
Singer: Debaty o euru jsou zbytečné, první na řadu musí přijít reformy - čtěte ZDE
Hodnota amerických akcií v úterý klesla, oslabilo také euro - čtěte ZDE
Kromě vysokých dluhů Řecka, ale i Španělska, Portugalska a Irska se podle agentury Bloomberg na propadu eura podílela i politika centrálních bank. Ty ještě ve druhém čtvrtletí loňského roku nakoupily podle Mezinárodního měnového fondu eura v hodnotě 60 miliard dolarů, což bylo více než polovina nových devizových rezerv. Jenže ve třetím čtvrtletí banky svoji politiku změnily - eura nakoupily jen v hodnotě 17,8 miliardy dolarů, což představovalo pouze 15 procent nových rezerv, a vrátily se zpět k americké měně.
Hospodářské problémy eurozóny rovněž pohřbily spekulace o tom, že by euro mohlo nahradit dolar na pozici světové rezervní měny. "Euro není životaschopnou náhradou dolaru," prohlásil známý investor George Soros během davoského fóra pro rádio Bloomberg.
EUR/USD
-2,8 %
od 1.1.2010
EUR/CZK
-1,5 %
od 1.1.2010
DOLAR SE UDRŽÍ
Podle amerického finančníka George Sorose jsou sny o euru jako rezervní měně nesplnitelné.
FOTO: BLOOMBERG
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist