Největší zakázka

 

500 miliard korun

odhadovaná cena zakázky na stavbu dvou jaderných bloků v Temelíně s opcí na další tři v jiných elektrárnách ČEZ

 

Největší tendr v dějinách Česka postupuje do další fáze. Všichni tři uchazeči o výstavbu dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín splnili vstupní podmínky. HN to sdělil dobře informovaný zdroj blízký ČEZ, který si nepřál být jmenován.

Oficiálně má verdikt zaznít v nejbližší době. "Výsledky kvalifikace na dostavbu elektrárny Temelín a opci na další tři bloky oznámíme v následujících dnech," řekl bez dalších podrobností mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

O zakázku za zhruba 500 miliard korun usiluje francouzská Areva, americký Westinghouse a rusko-české konsorcium v čele s Atomstrojexportem. ČEZ by měl od května se všemi uchazeči jednat o konkrétních podmínkách a na podzim je pak vyzve k podání nabídky, jejíž součástí bude zadávací dokumentace.

Kdo nové jaderné bloky na jihu Čech nakonec postaví, by se mělo rozhodnout na začátku roku 2012. Nové bloky elektrárny by mohly stát do roku 2020.


Kromě společnosti ČEZ si tendr budou hlídat i politici - a to hlavně v souvislosti s energetickou bezpečností. Nad výběrem dodavatele bude například bdít devítičlenná ministerská rada, kterou zřídil ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

Všichni uchazeči už spustili potichu přesvědčovací kampaně, že právě jejich reaktory jsou pro Temelín ty nejlepší.