Zakázku na vymáhání dlužného mýtného získalo od Ředitelství silnic a dálnic sdružení společností BSP Lawyer Partners a Advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová.
60 milionů Kč
Náklady vymáhání dlužného mýtného
39,5 milionů Kč
výstavba informačního systému a jeho provozování po dobu 6 let
20,5 milionů Kč
právní služby související s vymáháním dlužného mýta po dobu 6 let
18,738 milardy Kč
do 31. 3. 2010
230 milionů Kč
Odhad dlužného mýta
do 31. 3. 2010
Neplaťte dlužné mýtné, ignorujte vymahačské dopisy. K tomuto protestu vyzvalo sdružení Česmad Bohemia 1800 dopravců, které zastupuje.
Vymahačskými dopisy žádá advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová zaplacení dlužného mýtného nebo hrozí soudem. Advokáty za 60 milionů korun najalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Požadované částky ale nejsou správné. HN mají opisy několika dopisů a faktur, z jejichž porovnání vyplývá, že ze 33 vymáhaných částek v celkové hodnotě 311 korun bylo 29 položek již uhrazeno.
"Většinou se jedná o už zaplacené transakce z první poloviny roku 2007," uvedl Martin Špryňar, generální tajemník Česmad Bohemia. Sdružení proto vyzvalo ministra dopravy Gustava Slamečku, aby vymáhání zastavil. Ministr uložil ŘSD, aby navrhlo další postup.
"Termín pro dokončení tohoto úkolu je pátek 14. května. Rozhodnutí pana ministra lze očekávat až po prostudování této analýzy a návrhu ŘSD," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Dopravci chtějí vidět účty
Podle Česmad Bohemia mohl být problém dávno vyřešen, pokud by dopravci měli přístup ke svým mýtným účtům. "Tři roky požadujeme, aby dopravci mohli na svá konta nahlédnout, a to i ze své kanceláře, aby mohli platit případné nedoplatky prostřednictvím internetu. Takhle musí jet s dvacetikorunou na kontaktní místo do krajského města. Do konce května se snad podaří systém změnit," uvedl Špryňar.
Možnost nahlédnout do svých mýtných účtů mají dopravci v Rakousku. Na tamním mýtném systému se podílela firma Kapsch, která vybudovala i české mýtné. V Česku má ale dopravce přístup jen k počtu transakcí, nikoli k platbám.
"Tato služba nebyla státem požadována. Nyní vrcholí jednání a vypadá to, že by tato funkce mohla být doobjednána," uvedl David Šimoník, mluvčí firmy Kapsch.
ŘSD zná jen část dlužníků
Proč nejsou vymáhané částky správné, advokáti nevysvětlili. "Nemůžeme odpovědět, neboť jsme vázáni mlčenlivostí," uvedl Peter Goryczka z Němcovy kanceláře.
Exministr Němec vymáhá zaplacené dluhy dopravců za mýtné - čtěte ZDE
Na miliony od ČEZu dosáhnou i exministr Němec a Kindl - čtěte ZDE
Informační systém pro vymáhání mýtného vytvořila firma BSP Lawyer Partners, která se již před pěti lety zviditelnila nepřesným vymáháním koncesionářských poplatků pro Českou televizi.
Nesprávné částky dlužného mýta jsou ale tak malé, že je firmy, kterým se v dopise hrozí soudem, platí.
"Šlo asi o sto korun, zaplatil jsem. Člověk, který by správnost dvě hodiny kontroloval, by mě přišel dráž," řekl Pavel Novák, ředitel litoměřické firmy Cargonet. Ta na mýtném ročně platí asi dva miliony korun.
Dluhy vznikly tak, že jednotka v kamionu nebo brána v určitém okamžiku nefungovaly a systém mýtné nepředepsal, i když podle fotografie kamion branou projel.
Podle Václava Nestrašila, který má v ŘSD mýtné na starosti, dopravci platící fakturou dluží asi 30 milionů korun. Asi sto milionů dluží ti, kdo platí kartou. ŘSD zná poznávací značky jejich kamionů, ale podle nich nesmí v registru hledat majitele. Proto neví, od koho dluh vymáhat. Dalších sto milionů korun dluží zahraniční kamiony.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist