Především bych chtěl zdůraznit, že tu nehodlám hovořit o Václavu Havlovi. Myslím, že lidé, kteří cítí potřebu hovořit za všech okolností o Václavu Havlovi, si chtějí kompenzovat jakýsi vlastní hluboký komplex. Takto to Já necítím, a proto jméno Václava Havla již během tohoto vzpomínání nevyslovím.

Události 17. listopadu by se samozřejmě odehrály i bez Charty 77, a především Václava Havla, o kterém ale nechci mluvit. Koneckonců, nikdo si nemohl být vzdálenější než my dva, jak jsem mnohokrát slyšel, dvě nejvýraznější postavy protikomunistického odboje 70. a 80. let, i když ani na vteřinku necítím žádnou potřebu nás srovnávat. Snad jen musím připomenout, že moje pozice byla daleko těžší, protože opravdu nejsem celoživotní podepisovač, onen notorický petent, jak to geniálně popsal můj přítel Adam B. Bartoš. To je svět, ve kterém Já žít neumím a principiálně to odmítám. Přesto na moje přednášky přicházelo desetkrát více lidí než na přednášky tzv. disidentů, kteří žádné přednášky nepořádali, nebo mě na ně alespoň nezvali.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru