Co kdyby teď opět do západní civilizace přišla další krize? Stát již nyní do ekonomiky (která, zdá se, potřebuje jakousi pomoc neustále) narval maximum možného, jak monetární, tak fiskální politika jede téměř na maximum. Státy se již více zadlužovat nemohou a centrální banky mají již dlouhou dobu úrokové sazby zakleslé k nule nebo - jak na vedlejší straně rozebírá kolega Roubini - i pod bod mrazu.

Je otázka, zda vůbec ještě dává smysl hovořit za těchto nepřirozených podmínek o růstu ekonomik. Jakpak by asi vypadal americký a evropský růst, kdyby byly sazby na běžné úrovni? Jakpak by asi vypadal náš růst, kdybychom měli vyrovnaný - notabene přebytkový - rozpočet? Západní civilizace evidentně vyčerpala veškeré své triky a skryté rezervy a dostala se tak do své vlastní pasti, kdy už nemůže dělat nic víc, jakkoli se stát rád pro ekonomiky obětuje i zadlužuje. Přitom je zřejmé, že právě nízké úrokové sazby zde nemohou být navěky. A co se asi tak stane, až se centrální banky leknou inflace, která se stále jako zázrakem ne a ne dostavit, byť si o ni koledujeme, jak umíme?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.