Republikánský senátor za americký stát Florida Marco Rubio včera oficiálně oznámil, že se ve volbách v roce 2016 chce ucházet o post nejmocnějšího muže světa. „Oznamuji svou kandidaturu na prezidenta Spojených států amerických,“ prohlásil Rubio v miamské výškové budově Freedom Tower. V projevu ke svým příznivcům přislíbil, že v případě jeho zvolení prožije Amerika a další generace Američanů století plné prosperity a svobody.
„Pokud ale prohrajeme, budou první generací Američanů, která zdědí zemi v horším stavu, než v jakém byla zanechána jejich rodičům,“ řekl s tím, že současnou generaci budou hodnotit až Američané, kteří se ještě nenarodili. „Zajistěme, aby konstatovali, že jsme vybrali správně,“ dodal.
Rubio, jenž pochází z rodiny kubánských přistěhovalců, svou účast v boji o Bílý dům oznámil den poté, co stejný úmysl potvrdila bývalá první dáma Hillary Clintonová. Exministryně zahraničí, která v úterý vyrazila za voliči státu Iowa k prvním diskusím na místní vysoké škole, je považována za favorizovanou uchazečku o prezidentský post z demokratického tábora.
Naopak u republikánů se očekává dramatické soupeření ve stranických primárkách. O republikánskou nominaci se dosud oficiálně ucházeli senátoři Rand Paul a Ted Cruz a očekává se, že po Rubiovi se do souboje brzy zapojí například také bývalý floridský guvernér Jeb Bush či guvernér Wisconsinu Scott Walker. Do republikánského soupeření o Bílý dům zřejmě vstoupí také neurochirurg v penzi Ben Carson, který se proslavil operacemi siamských dvojčat.
Třiašedesátiletý Carson se těší podpoře radikálního konzervativního hnutí Tea Party. Pokud kandidaturu skutečně oznámí, bude v republikánském táboře prvním černochem usilujícím v nadcházejících stranických primárkách o křeslo v Bílém domě.
Marco Rubio má podle pozorovatelů šanci oslovit nejen Američany latinskoamerického původu, ale také výrazně konzervativní voliče. Miamský rodák požaduje rozsáhlou imigrační reformu a ostře odmítá diplomatické sbližování Washingtonu a Havany. Podle kritiků je ale na prezidentskou funkci ve 43 letech poněkud mladý. Pro voliče ovšem relativně nízký věk překážkou nebyl například u současného prezidenta: Baracku Obamovi bylo rok a půl před jeho prvním triumfem ve volbách 45 let.
Sám floridský republikán hodlá svého mladistvého vzhledu využít v kampani. Už v jejích prvních chvílích se prezentoval jako zástupce nové politické generace, jež zbaví zemi podle něj nežádoucího dědictví dynastií Clintonů a Bushů. Tím se vymezil nejen proti demokratické favoritce, ale i svému zkušenějšímu stranickému konkurentovi z Floridy Jebu Bushovi, který byl jeho mentorem na začátku Rubiovy politické kariéry.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist