Pod dlouholetým výkonným ředitelem České asociace pojišťoven Tomášem Síkorou se už delší dobu houpe židle. O jeho odchodu z nejvyššího manažerského postu mocné lobbistické organizace se mluví několik týdnů, ale teď to vypadá, že jeho dny jsou sečteny.

Prezident asociace a šéf pojišťovny Kooperativa Martin Diviš HN potvrdil, že toto Síkorovo angažmá v pojišťovnictví už brzy skončí: "V běhu je vnitřní výběrové řízení na nového výkonného ředitele a v tuto chvíli probíhá jednání o ukončení působení Tomáše Síkory dohodou k polovině roku." O důvodech, kvůli nimž má Síkora skončit, Diviš nechtěl mluvit. "Nebudeme to nyní komentovat."

Tomáš Síkora, vidí záležitost trochu jinak. "V tuto chvíli se řeší, jakým způsobem se manažersky bude Česká asociace pojišťoven dál vyvíjet, začalo výběrové řízení. Já se rozhodnu až podle toho, a k ničemu se proto nechci zatím vyjadřovat. Ale je pravda, že prezident Diviš by si přál, abych skončil," řekl Síkora.

28 pojišťoven

jsou členy asociace. Na celkových tržbách se podílejí 98 procenty. Hlavním cílem asociace je zpracovávat připomínky pojišťoven k zákonům a prosazovat jejich zájmy.

Další Síkorovo setrvání v asociaci je těžko představitelné. I podle stanov je součástí jeho povinností úzká spolupráce s Divišem, a ta je při neshodách, které mezi nimi panují, nepravděpodobná. Podle zdrojů HN v prezidiu je problém hlavně osobní. Oba muži se už neshodnou prakticky na ničem. Obsazování tohoto postu je sice věcí prezidia, ale samotný výběr konkrétního člověka je logicky věcí prezidenta.

Šachy na nejvyšším manažerském postu asociace přišly v době, kdy se v Česku znovu otevřelo téma regulace provizí u životního pojištění, které by zabránilo častému přetáčení smluv, a tím i finančním ztrátám klientů i samotných pojišťoven. A současně v době, kdy ministerstvo financí hledá náhradu za odvolaného náměstka Martina Prose. Podle několika lidí, kteří si nepřáli být jmenováni, Síkora dal v asociaci najevo, že ministerstvo financí se o něj zajímalo jako o možného nástupce Prose a může tak být silným protivníkem. "Bez komentáře," reaguje na to Síkora.

Čtyřiačtyřicetiletý Síkora je v branži velmi známý. Je považován za schopného organizátora a znalce oboru. Top manažerem asociace pojišťoven se stal v roce 2006, když byl prezidentem Ladislav Bartoníček, někdejší šéf České pojišťovny, která tehdy ještě patřila skupině PPF. Síkorova blízkost k České pojišťovně prý vždy vadila konkurenční Kooperativě a celé skupině VIG, do které patří i Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny. A je jedním z důvodů nevraživosti s Divišem.

Podle několika zdrojů HN jsou velkým problémem Síkorova odchodu dohodou podmínky, které si klade. Ve hře je prý velké odstupné. Síkora potvrdil, že s asociací má smlouvu na dobu neurčitou.

Síkora je typ manažera, který hned po studiích na pražské VŠE začal v soukromé sféře. Nejprve jako zprostředkovatel, pak vlastnil i poradenskou společnost Slon, kterou prodal slovensko-britské společnosti Salve. Před angažmá v asociaci pojišťoven byl prezidentem bývalé Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů.


 

Doplnění

Tomáš Síkora ukončí své působení na pozici výkonného ředitele k 30. červnu. Oznámila to ve středu Asociace českých pojišťoven. Potvrdila se tím informace HN, které to napsaly v úterním vydání.

Jméno nástupce bude zveřejněno až po jeho jmenování do funkce. Síkora v nejvyšší manažerské pozici této silné lobbistické organizace pracoval devět let. Asociace pojišťoven reprezentuje zájmy 28 tuzemských pojišťoven, které za trhu pojištění mají více než devadesátiprocentní podíl.