Přední americká softwarová firma Red Hat, jejíž tržní hodnota je 15 miliard dolarů, zaměstnává ve svém brněnském centru 900 lidí. Vyvíjejí operační systémy a cloudové aplikace pro klienty, jako jsou HP, Dell či Symantec. Příští rok by ale měly jihomoravské kanceláře Red Hatu nabrat minimálně stovku dalších IT specialistů. "Brno je nejvýznamnějším vývojovým centrem firmy," říká šéf pobočky Radovan Musil.
Klíčové IT centrum má v Brně také kalifornská firma NetSuite, která se zaměřuje na on-line správu firemních dat. Společnost s kořeny v Silicon Valley, kterou si investoři cení na sedm miliard dolarů, dává na jihu Moravy práci více než pěti stovkám specialistů. A v příštích letech přibudou další. Firma chce mít v Brně dvojnásobný počet vývojářů.
"Brno je pro NetSuite klíčová lokalita, plánuje teď velkou expanzi na evropský trh," vysvětluje Petr Krontorád, který brněnskou pobočku řídí.
NetSuite či Red Hat jsou jedny z mnoha firem, které i díky rostoucí ekonomice chystají velké nábory špičkových převážně IT odborníků. Je to trend, který je znát nejen v Brně, ale i v Praze, kde má své české sídlo například koncern Microsoft a další pobočku tam bude příští rok otevírat mimo jiné i NetSuite.
Jihomoravská metropole má ale v tomto směru výjimečné postavení, v posledních letech se z ní i díky investicím do vědecké infrastruktury stalo výzkumné a technologické centrum Česka.
Experti se ale shodují, že trh začíná být nasycený a shánět dobré vývojáře je čím dál těžší. Technicky vzdělaných expertů začíná být v Česku nedostatek. A do budoucna se to má ještě zkomplikovat − podle odborníků z Národního ústavu pro vzdělávání bude Česko do deseti let potřebovat o třináct tisíc víc informatiků, než jich má dnes.
"I vysoké školy musí o talenty bojovat. Propagují obory na středních školách a my chodíme s nimi," říká Radovan Musil z Red Hatu.
Dalším příkladem podniku, který se plánuje významně rozrůst, je i brněnské ústředí SolarWinds, amerického výrobce softwaru pro IT management. Nabere desítky lidí. "Brno se může pyšnit množstvím talentů a tím, že je předním technologickým centrem pro střední a východní Evropu," vysvětlilo vedení firmy svůj záměr.
Expanzi plánují i tuzemské firmy. Rozšiřovat se má i brněnská firma EmbedIT, která je vývojovým centrem pro Home Credit a Air Bank ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Tu čeká příští rok velký úkol − premiéra Home Creditu v USA, kde bude ve spolupráci s tamním mobilním operátorem Sprint půjčovat Američanům na nákup telefonů.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Pro tyto účely nabereme během příštího roku desítky lidí. Kromě toho bychom měli narůst podobně jako v předchozích letech, tedy zhruba o stovku nových zaměstnanců," vysvětluje šéf firmy o víc než sedmi stech vývojářích Khalid Husseini.
Desítky míst potřebuje obsadit také jeden z největších světových výrobců antivirových programů AVG, který pochází z Brna a má tam jednu ze svých centrál, kde zaměstnává skoro 500 lidí. "V Brně je nyní otevřeno zhruba 80 volných pozic. Brno je vhodné především díky stabilní základně absolventů technických univerzitních oborů," uvedl mluvčí firmy Pavel Klimeš.
Vláda chce do budoucna IT byznysu pomáhat − v pondělí například schválila snazší podmínky pro zaměstnávání technických specialistů z Ukrajiny. Plánuje také, že se děti začnou učit programovat už na základní škole.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist